Geri Dön

Kıyamet haftası

Kıyamet haftası


       Sadece Egebank mı?..
       Son anda bir değişiklik olmazsa, gelecek hafta Türkiye bugüne kadar pek görmediği bir operasyonlar zincirine sahne olabilir!..
       Bankalar Üst Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel haftaya İstanbul'a geliyor. Eldeki bilgilere göre, iki amacı var. İlki, banka sistemine dönük alınan genel kararlar üzerine açıklamalarda bulunmak.
       İkincisi... İşte, kıyametin kopacağı yer orası olabilir. Egebank dışında el konulan diğer bankalarla ilgili soruşturmanın kapısı aralanabilir. Yani, onlara da DGM yolunun açılması artık an meselesi.

Viyana gezisi mi?

       El konulan sekiz bankadan, şu anda gündemde Egebank var. Murat Demirel'in DGM'de verdiği ifadenin izi sürülüyor.
       Bunlardan adı geçen Nail Keçili dün basın toplantısında ilginç bir ayrıntıyı aktarıyor. Murat Demirel, DGM ifadesinde "bankaya el konulduğu akşam Viyana'da olduğunu" söylerken, Keçili dün "o akşam saat 18 ile 20.45 arasında bankada olduğunu ve Murat Demirel'i gördüğünü" söylüyor.
       Demek ki, Demirel'in ifadesine yeniden başvurmak gerek!.. Ayrıca, akla hemen bir başka soru geliyor:
     "Murat Demirel Viyana'ya gitmediğine göre, Viyana'ya kim gitti, neden gitti?.."
       DGM'de bunlar ortaya çıkar nasıl olsa!..

Kilit isimler

       Eğer, planlandığı gibi, gelecek hafta el konulan diğer bankalar için de, soruşturma açılıyorsa, oralardaki kilit isimlere dikkat etmek gerek.
       O bankaların yönetim kurulu üyeleri, danışmanları, yöneticileri kimlerdir?.. Onların kimlerle ilişkileri vardır?.. Karşılığında ne alıp, ne vermişlerdir?.. Hiç çekinmeden, bunları ortaya dökmek gerek.
       Yeter artık!.. Türkiye, son yıllarda ne çektiyse, bu karanlık ilişkilerden çekiyor. Önce, kamuoyu desteğiyle, büyük bir operasyon başlıyor. Ama, sonra arkası gelmiyor.
       İğrenç ilişkiler, kişisel hesaplar, nerede ve nasıl başladığı, nereye oturduğu belli olmayan dostluk nutukları bir kenara itilmeli!.. Türkiye'de tarihin belki de en büyük temizlik harekatına şapka çıkarmak gerek!.. Hiç gocunmadan, hiç kimseyi kollamadan!..

Yargısız infaza dikkat

       Burada dikkat edilmesi gereken ince bir nokta var.
       Bunlar yapılırken, yargısız infaza dikkat!.. Hukukun gösterdiği yolda yürüyerek!.. Her duyduğunu, belgelemeden piyasaya sürmeye prim vermeden!..
       Somut, maddi kanıtlarla kamuoyunu bilgilendirmek... Hiç kimseyi kayırmadan, hiç kimseyi elde kanıt olmadan suçlamadan!..
       Yoksa, gitsin, nereye kadar gidecekse!..Yazara E-Posta: ydogan@milliyet.com.tr

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber