Geri Dön

Milli Görüş'e rakip geliyor

Milli Görüş'e rakip geliyor

Yalçın DOĞAN

AVRUPA'DA "yeni bir örgütlenmeye" gidiyor ANAP. Birçok ülkede "Anavatan Dernekleri" adı altında yeni bir örgüt kuruyor.
Avrupa'da, özellikle Türklerin yoğun bulunduğu Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, İngiltere'de çok sayıda Türk dernekleri var. Hem siyasal, hem kültürel ve sosyal anlamdaki bu dernekler, bu ülkelerdeki Türkleri "siyasal denetim altında tutmayı" amaçlıyor. Bunların başında"RP'nin yan kuruluşu Milli Görüş Teşkilatı" geliyor.
Bu kuruluşun çeşitli etkinlikleri, oradaki Türklerden para toplaması, RP'nin kasası ve insan deposu olarak RP ile doğrudan bağlantısı ciddi rahatsızlık yaratıyor. Hem yurt dışındaki vatandaşlarımız, hem de bulundukları ülkenin insanları ve hükümetleri, "Milli Görüş Teşkilatı'ndan gına getirmiş" durumda. O kadar ki, önceki gün Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Vergau, RP Genel Başkanı Erbakan'a giderek, "hükümetinin kaygılarını bir kez daha iletmek" gereğini hissediyor.
Ama bu, zaman zaman "kaygı iletmekle" bitecek gibi değil. Çünkü, bu tür mesajlar "RP'nin bir kulağından giriyor, diğer kulağından çıkıyor." Kendi açısından RP haklı!.. Böylesine para ve insan kaynağından RP'nin feda etmesini beklemek, saflık olur. Zaten, Erbakan da her sefer şöyle bir dinliyor, sonra yine bildiğini okuyor.
O zaman, buna "daha temel bir çözüm" getirmek gerekiyor. O da "Milli Görüş'le rekabet edecek, onu etkisiz kılacak yeni bir örgütlenmeye" gitmek. İşte, bu girişime şimdi ANAP başlıyor.
ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Yalova'nın önerisiyle, "Avrupa ve Amerika'da Anavatan Dernekleri kurulmasına" karar veriyor. İlk dernek yeri Münih. Onu Almanya'nın diğer kentleri ile diğer ülkeler izleyecek. Bu dernek "Milli Görüş'e karşı işlev görecek, yurt dışındaki işçilere sahip çıkacak ve uluslararası lobi faaliyetinde" bulunacak. Fiili örgütlenmeye dönük her çalışma için ANAP Başkanlık Divanı Yüksel Yalova'yı yetkili kılıyor.
Olayın sadece ANAP'la sınırlı kalması yanlış. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza oy hakkının tanındığı bir ortamda "diğer partilerin, hele de sosyal demokratların uykuya yatması" anlamlı değil. Ama, onlara "küçük ayak oyunları, uğraş isteyen ciddi işler yanında çok daha cazip" ne de olsa!..
Açıklama:
__________ Maliye Bakanı Zekeriya Temizel dün bu sütunda çıkan yazıyla ilgili olarak aradı ve "kriz çıkarsa çıksın" gibi bir ifade kullanmadığını, sözlerinin yanlış aktarıldığını belirtti.Yazara EmailY.Dogan@milliyet.com.tr

27 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni27 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber