Tolga Şardan

Tolga Şardan

tsardan@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

15 Temmuz’dan bu yana yurt genelinde ‘darbe girişimi’ merkezli başlatılan FETÖ soruşturmaları ve operasyonları devam ediyor.

Resmi rakamlar her gün değişiyor.

Kesin olmamakla birlikte FETÖ’den tutuklananların sayısı 40 bini aştı.

Başarısız darbe girişimi sonrasında, öncelikle darbe girişimine katılan başta alt seviyedeki şüpheliler olmak üzere gözaltına alınıp tutuklandı.

Ancak, alt kadroların verdiği ifadeler doğrultusunda yavaş yavaş üst düzey isimler de gözaltına alınıp tutuklanmaya başlandı.

Hem devlet kadrolarında hem de özel sektörde faaliyet gösteren ve şimdiye kadar varlıkları bilinmeyen ‘mahrem imamlar’ deşifre ediliyor. Alt kadroların verdiği ifadelerle birlikte, FETÖ lideri Gülen’in özellikle ‘yapılanma’ oluşturulmasını istediği MİT, Türk Silahlı Kuvvetleri, yargı ve emniyet teşkilatıyla bağlantılı hareket eden ‘mahrem imamlar’, ‘ev imamları’, ‘il ve ilçe imamları’, ‘abiler/ablalar’ yakalandıkça tutuklanıyor.

Haberin Devamı

FETÖ’nün sadece alt kadrolarda görev alan ‘uygulayıcı’ları değil, karar verme ve talimatlandırma sistemi içindeki üst düzey isimleri de cezaevlerine konuluyor.
Böylelikle FETÖ’nün ‘beyin takımı’ olarak tanımlanabilecek isimleri de cezaevlerine konuldu.

Örgütün tepeden aşağıya doğru önemli isimlerinin cezaevinde olması, cezaevlerini de sürekli bir gündem haline getirdi.

FETÖ’cülerin rüya yorumlarıyla morallerini yüksek tutma çabaları, cezaevlerinde birbirleriyle temas kurma çabaları aralıklarla gündeme geliyor.

Örgüt, özellikle cezaevine konulan üyelerinin umudunu diri tutabilmek için sık sık belirli tarihler belirleyip, bu tarihte gelişmeler olabileceği gibi iddiaları da ortaya atıyor.

Darbe girişiminden bu yana örgütün bu yola sıkça başvurduğunu gördük.

Her birinde devlet gerekli önlemleri aldı ancak FETÖ’nün iddialarının kaynağının olmadığı da anlaşıldı.

Gerçek şu ki darbe üzerine darbe alan örgüt, buna rağmen, yine farklı tarihlerde olağanüstü gelişmeler olacağı iddialarını kulislere yaymaktan geri durmuyor.

Devlet birimleri, bunun nedenini bilse de gerekli tedbirleri de elbette alıyor.

Haberin Devamı

22 Kasım alarmı

Bu çerçevede Adalet Bakanlığı da sürekli ceza ve tevkifevleri üzerinde kontrolünü sürdürüyor.

FETÖ’nün tüm faaliyetleri, iletişim çabaları yakından takip ediliyor.

Bakanlık bünyesindeki Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, tatil olmasına karşın önceki gün başsavcılıklara bu kapsamda önemli bir yazı gönderdi.

Bakan Bekir Bozdağ adına, genel müdür yardımcısının imzasını taşıyan 19 Kasım tarihli yazıda, FETÖ’nün, önümüzdeki birkaç gün içinde cezaevlerinde yaşanması olası gelişmelerle ilgili yeni bir iddiayı gündeme getirdiğine atıf yapılarak, bu istihbarat paylaşıldı.

Cezaevleri yönetimlerini alarma geçiren söz konusu yazıda, cezaevlerinde kalan FETÖ üyesi tutukluların, yan odalarda kalan adli hükümlü ile tutuklulara, 21-22 Kasım’da olay çıkartacaklarını ve destek olmalarını söylediklerinin tespit edildiği açıklandı.

FETÖ üyesi tutukluların, uzun süredir 22 Kasım’a yoğunlaştırdıkları söylemlerin dikkate alınması gerektiği vurgulanan yazıda, alınması gereken önlemler özetle şöyle sıralandı:

Haberin Devamı

1. Ceza ve tevkifevlerinde bugünden (19 Kasım) başlayarak 21-22-23 Kasım tarihlerini özellikle kapsayacak şekilde “ikinci bir talimata kadar” güvenlik tedbirlerini artırılacak, özellikle gece vardiyaları güçlendirilecek.

2. Özellikle ‘rehin alma’ olaylarına karşı hazırlıklı ve tedbirli olunacak.

3. Jandarmanın bu tarihlerde etkinliği artırılacak, yedek kuvvetlerin cezaevlerinde ya da yakınında bulundurulmaları sağlanacak.

4. Kurumlarda, en az bir itfaiye aracı hazır bulundurulacak.

5. Kampüs alanlarında acil müdahale ekipleri 24 saat esasına göre planlanacak.

6. Kurum içi istihbarata önem verilecek ve kamera kontrol odalarındaki izlemeler aralıksız yapılarak olağandışı tüm durumlar zamanında tespit edilecek.

7. Olağandışı tüm gelişmeler en hızlı biçimde Ankara’ya aktarılacak.

8. İçeride ve dışarıda yaşanması muhtemel durumlara karşı valiliklerle irtibata geçilecek, emniyet birimlerinin de kurumlarda veya hemen destek verebilecekleri konumlarda hazırlıklı olmaları sağlanacak.

Adalet Bakanlığı, her ihtimale karşı, bütün önlemleri alıyor.

Türkiye’nin darbeler ve müdahaleler tarihine bakıldığında, bugün ders çıkartılması gereken süreçlerin yaşandığı görülür.

15 Temmuz’da ağır darbe alarak hüsrana uğrayan FETÖ’ye yönelik önlemlerin her koşulda ciddi biçimde alınması gerekiyor.