Vergiler lider bakanı düşürdü!..

Vergiler lider bakanı düşürdü!..


TAGERNSEE - Almanya


Almanya'da iktidarda yani yönetimin tepesinde kavga var. Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Maliye Bakanı Oskar Lafontaine'i biliyorsunuz iki görevinden istifa etti. Yine aynı partiden Başbakan Schröder işi fazla uzatmadan hemen yeni Maliye Bakanı'nı atayıp sorunu kesti attı.
Şimdi, gazeteciler Oskar Lafontain'i konuşturmak isityorlar ama Lafontaine anlaşılıyor ki, sorun çıkarmaya, tartışma açmaya şimdilik niyetli değil!
Almanya'da uzun yıllardır yaşayan dostlarımdan dinliyorum: Bu olay aslında fevkalade önemli hem Almanya hem Avrupa için. SPD'nin bölünmesi, erimesi hiç değilse yıpranması bahis konusu. Hele tartışma büyür anlaşmazlık yayılır sertleşirse!..
Almanya gibi güçlü bir ülkenin güçlü lideri Maliye Bakanı bu önemli görevlerinden ayrılıyor ama "Battık batıyoruz... Hırsız namussuz, çaldın çalmadın" çamurları atılmıyor. Devletin temel taşları olan yüksek bürokratlar, teknisyen yöneticiler sosyal ve ekonomik programları usulüne uygun şekilde yürütüyorlar.
* * *
NEDİR bu ayrılığın sebebi?.. Oskar Lafontaine Alman ekonomisini, kendi katı sosyal devlet anlayışına göre (anlatılan böyle) yapılandırmak istiyor. Sanayicilerden, iş hayatının devlerinden daha çok vergi alınmasını, zenginden daha çok fakirden daha az vergi sloganını ortaya atıyor.
Halbuki, SPD'nin Başbakan Schröder'in takımı ise, Alman sanayicisi ve işadamlarının daha az vergi ödeyip bunun karşılığında daha büyük yatırımlar yapmasını, işsizliği ortadan kaldıracak böyle bir ekonomik sistemi tercih ediyor.
Sonuç bildiğiniz gibi Alman Şansölye'nin şimdilik zaferi ile sonuçlanmıştır.
* * *
HEMEN ilave edeyim: Lafontaine'in liderlikten ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa ettiğini nerede öğrendim biliyor musunuz?
Bir doktor kliniğinde; bir telefon geldi, dinlerken doktorun yüzü kızardı ve bir sevinç çığlığı attı. Ben ne oluyor diye şaşkın bakarken döndü arkadaşıma ve bana dedi ki:
- Ohh, gitti nihayet!..
- Kim gitti doktor?..
- Oskar Lafontaine!.. Yoksa ülkede huzur kalmayacaktı. Onun vergi projelerinden ülke çökecekti.
Anladım ki, Almanya'da vergiler her ülkede olduğu gibi halkın en önemli, en etkili ölçeğidir...
* * *
PEKİ bu ne biçim iş?.. SPD'nin lideri Maliye Bakanı oluyor, sonraki adamı ise Başbakan!.. Bunu önce "iktidarı paylaşabilme özverisi" diye yorumlayabiliriz ama şu son gerilmenin altında eski bir rekabetin ipleri aşındırdığını ve nihayet kopardığı şeklinde de düşünebiliriz!
Maliye Bakanı ve parti lideri Lafontaine'in katı vergiciliği, belki de gençliğindeki katı sol saplantısı, bugünkü dünya koşullarına ters düşen görüşlerinin SPD'yi iktidarda yıpratacağını... Ve ayrıca ülke ekonomisini kötüye götüreceğini gören (tabii kendi iddiaları) Başbakan Schröder bir zamanlar "aramızdan kağıt geçmez o kadar yan yanayız" dediği arkadaşı Maliye Bakanı'na ağır sözler sarfediyor, onu istifaya zorluyor...
Burada bize ters gelen, uymayan iki nokta var. Bir parti lideri kendisi maliye bakanı olacak, kendinden sonraki adam başbakanlık koltuğunu kapacak?.. Bu mümkün mü?
Maliye bakanı nasıl bir vergi yasası isterse çıkartsın, dilediği gibi dayatsın başbakan ses çıkarmasın... Siz çeyrek asırdır maliye bakanını bu nedenle istifa ettiren başbakanı hatırlayabiliyor musunuz?..Yazara E-Posta: y.cetiner@milliyet.com.tr