Geri Dön
AdanaCİHAN PEHLİVANI KOCA YUSUF’UN MÜZE EVİNE COŞKULU AÇILIŞ

CİHAN PEHLİVANI KOCA YUSUF’UN MÜZE EVİNE COŞKULU AÇILIŞ

CİHAN PEHLİVANI KOCA YUSUF’UN MÜZE EVİNE COŞKULU AÇILIŞ

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Bulgaristan’da geçtiğimiz yıl restorasyonuna başlanan Koca Yusuf Müze Evi, coşkulu bir törenle açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, cihan pehlivanı Koca Yusuf’un Anadolu ve Rumeli Türklüğünü yeniden bir araya getirdiğine dikkat çekerek, "Cihan pehlivanımızın aziz hatırası önünde rahmet ve saygıyla eğiliyorum" dedi.
Koca Yusuf Müze Evi, cihan pehlivanı Koca Yusuf’un köyü Karalar’da düzenlenen geleneksel güreşler festivali öncesi törenle hizmete açıldı. Karakucak Güreşleri ve Koca Yusuf Müzesi’nin açılışı dolayısı ile Balkanlardan ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen Türkler festivale akın etti.
Cihan Pehlivanı Koca Yusuf anısına düzenlenen ve adı verilen güreş festivali öncesi Sumnu kent meydanındaki Koca Yusuf anıtına çelenkler konuldu. Daha sonra Karalar köyünde bulunan cihan pehlivanının restore edilerek müzeye dönüştürülen evinin açılış töreni yapıldı.
Bölge halkının da yoğun ilgi gösterdiği açılışta bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Koca Yusuf’un, Anadolu ve Balkan Türklerinin Bulgaristan’da yeniden buluşmasına vesile olduğuna dikkat çekti. Bir yıl önce temelini attıkları evin aslına uygun şekilde yapılarak müze olarak açılışını gerçekleştiriyor olmanın mutluluk ve gururu içinde olduğunu ifade eden Sözlü, bu proje fikrinin kendisine Karalar köyünde doğup büyüyen, Ceyhanlı yazar Mecit Sağır’dan geldiğini belirterek, "Mecit Sağır ağabeyin önerisi ile 3 yıl önce yola çıkarak bu projeyi hayata geçirdik. Ceyhan’da başladığımız işi yarım bırakmadık ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden de oy birliği ile yetki alarak projeyi sürdürdük. Türkiye’de herkes bu projeye muhabbetle yaklaştı. Burayla bir bağ kurmamız gerekiyordu. Bulgaristan Türklüğünün varlığını, Türkiye ile Bulgaristan arasında sağlam ilişkiler tesis etmesini, bundan sonra devam etmesini diliyorum. Türkiye Türklüğü ile Bulgaristan Türklüğünü buluşturan, bu çalışmayı yapmamıza müsaade eden Bulgaristan devletine de teşekkür ediyorum. Bu projenin Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesini katkı sağlamasını diliyorum. Dünyaya nam salmış cihan pehlivanı, hatırası ile bizleri bir kez daha bir araya getirdi. Bunun hazzını yaşıyoruz. Koca Yusuf’un aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz" dedi.
Törende konuşan Şeytancık Belediye Başkanı Nuriddin Basri İsmail de, Başkan Hüseyin Sözlü’nün soy adına yakışır şekilde sözünün eri olduğunu göstererek, bu projeyi tamamlayarak hayata geçirdiği için kendisine Bulgaristan Türkleri adına teşekkür etti.
Açılış töreninin ardından gerçekleştirilen Koca Yusuf Güreşleri öncesi de Şeytancık Belediye Başkanı Nureddin Basri İsmail tarafından belediye meclisi kararı ile Başkan Hüseyin Sözlü’ye verilen Fahri Hemşerilik Belgesi takdim edildi.
Sözlü, burada yaptığı teşekkür konuşmasında da cihan pehlivanı Koca Yusuf’un fahri hemşerisi olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sözlü, güreşlerin aralıksız sürdürülmesi için destek olacaklarını da belirterek, Anadolu ve Balkan Türklüğünü bir araya getiren Koca Yusuf adına düzenlenen bu organizasyon sayesinde yeni Koca Yusuflar yetişmesi dileğinde bulundu.
Müze açılış töreni ve Koca Yusuf Güreşleri’ne Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanısıra Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Adana MHP il Başkanı Yusuf Baş, MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Lütfi Mestan, MHP Tekirdağ il başkanı Enes Kaplan, Adana’nın Feke İlçe Belediye Başkanı Ahmet Sel, İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adam Hasan, Karaisalı Belediye Başkanı Sadettin Arslan, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filiz, MHP Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Şenol Babayiğit, Şeytancık Belediye Başkanı Nuriddin Basri İsmail, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Mustafa Ahmed, Meclis Başkanı Mustafa Mehmed Ahmed, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Adana Belediyesi tarafından 2 otobüs ve özel uçakla yaklaşık 170 kişiden oluşan kafile de katıldılar.
KOCA YUSUF KİMDİR?
Koca Yusuf, kesin tarih tam olarak bilinmese de 1857 yılında Bulgaristan Şumnu’da dünyaya geldi. Grekoromen güreş yapan ve mindere çıkan ilk Türk pehlivan güreşçisi olarak bilinir. 1885 tarihinde Kırkpınar başpehlivanı olmuştur. 1894 tarihinden itibaren de Avrupa ve Amerika’da döneminin en ünlü güreşçileri ile güreşerek hepsinin sırtını yere getirmiş bir sporcudur. Koca Yusuf Lakabından da anlaşılacağı gibi, 1.88 metre boyunda ve 144 kilo ağırlığındaydı. Amerika’da güreşler yaptıktan sonra dönüş yolunda Atlantik Okyanusundaki gemi kazasında 1898 yılında hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber