Adana İSKANDA FERDİ BAŞVURU YOLU AÇILDI

İSKANDA FERDİ BAŞVURU YOLU AÇILDI

30.04.2016 - 09:56 | Son Güncellenme:

.

İSKANDA FERDİ BAŞVURU YOLU AÇILDI

Adana 1. İdare Mahkemesi, müteahhidin SGK veya vergi borcu gibi nedenlerle iskan alamadığı hallerde, teknik olarak eksiği bulunmayan binalar için ferdi başvurularda iskan verilmesine hükmetti.
Seyhan ilçesi 2000 Evler Mahallesi Bülent Ecevit Bulvarı’nda müteahhit tarafından yapılan apartmandan daire alan bir vatandaş, yapı kullanma izin belgesi alınması konusunda müteahhit firmanın üzerine düşen görevi yapmaması nedeniyle ferdi olarak Seyhan Belediyesi’ne başvuruda bulundu. Daire sahibi, başvurusunun, binanın iskana hazır olduğu, bina teslim tutanağıyla tespit edildiği halde reddedilmesi üzerine, avukatı Bengi Küçükaydın aracılığıyla Seyhan Belediyesi aleyhine Adana 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Dava sonunda mahkeme, daire sahibi lehine karar verdi.
KARAR EMSAL OLACAK
Adana 1. İdare Mahkemesi, teknik olarak eksiği bulunmayan binalara, müteahhidin SGK veya vergi borcu gibi nedenlerle iskan alamadığı hallerde iskan verilmesi gerektiğine hükmetti.
Avukat Bengi Küçükaydın, mahkemenin, Seyhan Belediyesi’nin işleminde yürütmeyi durdurma kararı vererek, benzer durumda olan kişilerin de ferdi olarak başvuruda bulunup, iskan almalarının yolunu açtığını ifade etti.