Geri Dön

KURAKLIK BUĞDAYDA VERİMİ DÜŞÜRDÜ

KURAKLIK BUĞDAYDA VERİMİ DÜŞÜRDÜ

Çukurova Un Sanayicileri Derneği (ÇUSD) Başkanı Bekir Bağış, bölgedeki iklim koşullarının normalden daha sıcak ve kurak olduğunu, bu nedenle sulanmayan buğdayların verimde düşüşe neden olacağını söyledi.
Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerinden 19 üyesi bulunan Çukurova Un Sanayicileri Derneği (ÇUSD), buğday hasadı öncesi üyeleri ile birlikte son bir toplantı yaparak durum değerlendirmesi yaptı.
Türkiye’de buğday üretiminin yıllık 18 milyon ton olduğunu söyleyen Çukurova Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Bağış, Türkiye genelinde birim alandan alınan buğday veriminin 275 kg, dünya ortalamasının ise 250 kg civarında olduğunu söyledi. Çukurova’nın verimli arazilerinde birim alandan alınan verimin ise 450-500 kg civarında olduğunu hatırlatan Bağış, Türkiye’de üretilen buğdayın yüzde 8’ini Çukurova’nın karşıladığını dile getirdi. Bağış, Hatay’da buğday ekim alanının 800 bin dönüm olduğunu, Adana, Osmaniye ve Mersin’de ise bu alanın toplam 2 buçuk milyon dönüme yaklaştığını vurguladı.
“HEKTOLİTRE DÜŞÜK, PROTEİN YÜKSEK OLACAK”
Bu yıl Çukurova’da geçen yıla göre buğday ekiminin yüzde 15 daha az olduğunu dile getiren Bağış, iklim koşullarının da normalden daha sıcak ve kurak olduğunu, sulanmayan buğdayların verimde düşüşe neden olacağını söyledi. Bağış, buğday hasadında bu yıl hektolitrenin düşeceğini proteinin ise iyi olacağını beklediklerini ifade etti. Bağış, ayrıca hasat dönemi yağmur yağmaz ise kalitede çok düşüş olmayacağını vurguladı. Çukurova’da bulunan un fabrikalarının Türkiye’nin diğer bölgelerinden de ürün aldığını söyleyen Bağış, TMO’nun son 2 yıldır Çukurova’da stok yaptığını belirterek, bu durumun un fabrikalarının buğday teminini kolaylaştırdığını söyledi ve bu uygulamanın kendileri açısından olumlu karşılandığını ifade etti. TMO’nun proteine dayalı buğday alımı yapmasının da yerinde bir uygulama olduğunu söyleyen Bağış, fiyatın yüksek olduğu dönemlerde TMO’nun piyasaya bu buğdayları sunmasının fiyatlarda dengeleyici bir etki gösterdiğini dile getirdi.
“VERİMLİ ARAZİLERİN BETONLAŞMASI SORUN”
Un sektörünün en büyük sorunlarından bir tanesinin kapasite fazlası olduğunun altını çizen Başkan Bağış, bir diğer sorun olarak da yıllar boyunca süregelen beton yapılaşmanın verimli araziler üzerinde gerçekleşmesi olduğunu belirtti. Bağış, bu sorunun çözümü için yapılması gerekenleri şu şekilde açıkladı:
“Buğday, patates, mısır ve daha bir çok ürünün yetiştirildiği tarlaların ortasına dikilen satılık arsa levhaları verimli arazilerin azalmaya devam ettiğinin en büyük göstergesi. Şehir merkezinden geçen E-5 karayoluna alternatif olarak, otoyolun kuzeyinde bulunan verimsiz arazilere yapılacak duble yol ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber