Geri Dön
MerkezBaşkan Çetin: Cumhuriyete herkesten önce kadınlarımız sahip çıkmalı

Başkan Çetin: Cumhuriyete herkesten önce kadınlarımız sahip çıkmalı

Başkan Çetin: Cumhuriyete herkesten önce kadınlarımız sahip çıkmalı

Başkan Çetin: Cumhuriyete herkesten önce kadınlarımız sahip çıkmalı

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Belediye Başkanı Soner Çetin, Türk kadınına dünyanın birçok batı ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı verildiğini belirterek, “Bu nedenle Cumhuriyete herkesten önce kadınlarımız sahip çıkmalı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnettar olmalı” dedi.
Belediye Başkanı Soner Çetin, Kadın ve Aile Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı. Çukurova Belediyesi’nin sahada çalışan kadın personeli ile Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezinden sosyal-psikolojik destek alan danışanların da katıldığı etkinlikte konuşan Başkan Soner Çetin, “Cumhuriyet kadınları için özel bir gün. Türk kadınının ne kadar özel özel olduğunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tescillemiştir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinden önce belki de ilk kez Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. İngiltere’de bile kadınlar gösteriyor yapıyorlar ve ‘Bizim Türk kadınından ne eksiğimiz var’ diyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği önemi kadınlarımız unutmamalı ve herkesten daha fazla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnettar olmalı” dedi.
Başkan Soner Çetin, Büyük Önder Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sonrası elinde her türlü imkan varken ve istese kendini halife bile ilan edebilecekten cumhuriyeti ilan ettiğini vurguladı. 29 Ekim’de Cumhuriyet’in 98’inci yılının kutlandığını anımsatan Başkan Soner Çetin, “Cumhuriyet ilelebet yaşayacak ve buna en büyük desteği siz kadınların vermesi gerekir. İkinci sınıf vatandaşlıktan kurtaran ve yaptığı her devrimle kadınlara verdiği önemi ortaya koyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e en fazla kadınlarımızın sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu.
Başkan Soner Çetin, Çukurova Belediyesi’nin her projesinde kadınları düşündüklerini ve bu konuda çığır açtıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Bizler de Çukurova Belediyesi olarak öncelikle kadın çalışanlarımız ve kadın seçilmişlerimiz başta olmak üzere el ele verdik ve kadın dostu belediye nasıl olunur bunun çabasını gösterdik. Bu konuda çığır açtığımızı düşünüyorum. Kadın olmadığı halde kadın dostu belediye başkanı olarak tanımlanmak beni mutlu ediyor. Çünkü her projemizde mutlaka kadınlar var. Semt kreşlerimizin sayısı 9 oldu, kadın sohbet ve dayanışma evlerinde kadınlarımız gidiyor sosyalleşiyor, hobilerini geliştiriyor, meslek edinmek isteyenler de 27 farklı branşta meslek kursu verilen Atatürk Kadın Yaşam Köyü’ne devam ediyor. Biz kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”
Başkan Soner Çetin, konuşmasının ardından etkinliğe katılan kadınlarla birlikte pasta kesti. Etkinlik Şimal konseriyle devam etti.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber