Geri Dön
MerkezKadınlardan ‘birlikte mücadele’ çağrısı

Kadınlardan ‘birlikte mücadele’ çağrısı

Kadınlardan ‘birlikte mücadele’ çağrısı

Kadınlardan ‘birlikte mücadele’ çağrısı

ADANA,(DHA)- SEYHAN Belediyesi tarafından, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen ‘Kadın İsterse’ konulu panelde, kadınların başta siyaset olmak üzere yaşamın her alanında çok daha fazla olması gerektiği vurgulanarak, demokratik ve çağdaş bir Türkiye için birlikte mücadele çağrısı yapıldı.  
Seyhan Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Selman-ı Pak Kültür Merkezi’nde kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının yıl dönümü dolayısıyla ‘Kadın İsterse’ konulu panel düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü ve açış konuşmasını, Belediye Başkan Yardımcısı Av. Rukiye Çinkılıç yaptı.
Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen Cumhuriyet’in en önemli devrimlerinden biri olduğunu vurgulayan Çinkılıç, Başkan Akif Kemal Akay’ın göreve gelmesinin ardından Seyhan Belediyesi’nde üç kadın başkan yardımcısının görev yaptığına işaret etti. Kadın mücadelesinin bir ekip işi olduğunu vurgulayan Çinkılıç, “Bu iş bir ekip işi. Rakip değil ekip olmamız lazım. Kadınlar olarak o kadar azız ki. Israrcı ve inatçı olarak bugünlere geldik. Keşke böyle olmasaydı. Keşke toplumumuzda toplumsal cinsiyet bakış açısı yaygınlaşmış olsaydı ama bunu bizler sağlayacağız” dedi.
CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ise, "Eşit temsiliyet insan hakkıdır aynı zamanda. Hem demokratik çağdaş bir ülkeyi kurgulamak adına dünyada bir ilki olacaktı. Çok önemli, mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.
‘EZİLEN HEP KADIN’
Toplumda kadınların yönetici olmasının kabullenilemediğine dikkati çeken Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem de, 112 mahallesi olan ilçede sadece bir kadın muhtarın görev yaptığını kaydetti. Erdem, “Kadınlar bastırılmış, sindirilmiş. Hep korku verilmiş. Bu yüzden de çok cesaret edemiyorlar kadınlarımız” şeklinde konuştu.
‘KARARLILIK, İNANÇ VE MÜCADELEYLE YAPABİLİRİZ’
Toplumsal yaşamda kadınların her işi yapamayacağına dair bir kanının var olduğuna işaret eden Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Yasemin Çelik ise kadınların istedikten sonra her işi başarıyla yapabileceğini vurguladı. Çelik, “Kadınlar olarak dışlanıyoruz, dışarı atılıyoruz. Bizlerin kendi mücadelesi, kararlılığı ve inancıyla yapabiliriz. Bu şekilde yola çıkarak, yaptığımızı da göstererek bu yolda bir yerlere varabileceğimizi düşünüyorum” dedi.
Doğan Cüceloğlu’nun, yaşam öyküsünü kitaplaştırdığı Pınar Mahallesi Muhtarı Saniye Çelik, köyde geçen çocukluğundan bugünlere nasıl geldiğini katılımcılara anlattı. Çelik, “Köyde kızlar büyür, 13’üne, 15’ine gelmeden gelin giderler. Ona sadece nasıl ev kadını olacağı öğretilir. O da çağdaş bir kadın değil; hizmeti nasıl yapacak, yemeği nasıl yapacak, evi nasıl temizleyecek? Kitap onun neyine gerek? O hizmet için var köylerde. Kız çocuklarının hizmet eden, itaat eden bir köyünden çıkıp bugün karşınızda 2009 yılından bu yana muhtar olan güçlü bir kadın var, şükürler olsun.Tabi ki sizlerin desteğiyle” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber