Geri Dön
MerkezYerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı yapıldı

Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı yapıldı

Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı yapıldı

Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı yapıldı

ADANA,(DHA)- ADANA’da, kadınların sorunlarına çözüm üretmek ve bu konuda yeni stratejiler belirlemek amacıyla, Büyükşehir Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP) Hazırlık Çalıştayı yapıldı.
Adana Büyükşehir Belediyesi YEEP Hazırlık Çalıştayı, kentteki bir otelde yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nden ilgili yetkililerin yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlerin, aktivistlerin ve yerel öznelerin iştirak ettiği Hazırlık Çalıştayı’nda açılış konuşmasını yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Hepimiz biriz, birlikte eşitiz. Adana’yı eşitlikçi bir kent yapma kararlılığımız doğrultusunda; YEEP Hazırlık Çalıştayı’nı paydaşlarımızla gerçekleştiriyoruz” dedi.
Kadınların yaşadığı sorunların çözülmesi ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için güçlü şekilde çaba gösteren bir yönetim olduklarını ifade eden Başkan Zeydan Karalar, “Seyhan Belediyesi’ndeyken de kadın-erkek eşitliği, kadınlarımızın yaşadığı sorunların azaltılması konularında çok iş yaptık. Şimdi de kadınlara meslek edindirme kursları verilen NİYET Akademi’yi kurduk. Meryem Kadın Kooperatifimiz var. Kreşleri de eğitime önem vermemizin dışında, anneler rahat çalışabilsin, üretimdeki yerlerini alabilsin ve aile bütçelerine katkı sağlayabilsinler diye yaptık ve yapıyoruz. Büyükşehir olarak bu konularda yoğun çalışmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.
‘BİZLERE YOL GÖSTEREN ÇALIŞMALAR BUNLAR’
Başkan Zeydan Karalar sözlerine şöyle devam etti:
“Kadın-erkek eşitliği konusunda sorunlarımız var ve kat etmemiz gereken yol uzun. Cumhuriyetten sonra büyük kazanımlar elde edilmesine rağmen bu konuda sorunlarımız vardı fakat son dönemde sadece kadın-erkek eşitliğiyle, kadın haklarıyla ilgili değil, toplumu meydana getiren bütün kesimler arasında eşitsizlik ortaya çıktı. Birlikte yaşama kültürü büyük zarar gördü. O yüzden bu dönemde Yerel Eşitlik Eylem Planı daha da önem kazanıyor. Biz zaten kadın-erkek eşitliği, fırsat eşitliği ve hizmette eşit olunması konularında hassas davranan, bunun gereklerini yerine getiren bir yönetimiz. Mağdura, ihtiyaç sahiplerine daha fazla destek olmaya çalışan bir belediyeyiz. Turizm, ulaşım planlarımızın yanında Yerel Eşitlik Eylem Planı da büyük önem taşıyor. Bu konudaki eksiklerimizi görmemiz ve yapmamız gerekenlerin ortaya konulması açısından bu ve benzeri çalışmaları çok önemsiyoruz. Bizlere yol gösteren çalışmalar bunlar.”
Konuşmaların ardından YEEP Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirildi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber