Geri Dön
BesniBesni'de fıstık hasadı başladı başladı

Besni'de fıstık hasadı başladı başladı

Besni'de fıstık hasadı başladı başladı

Besni'de fıstık hasadı başladı başladı

Mustafa ÖNDOĞAN/BESNİ(Adıyaman), (DHA)-ADIYAMAN'ın Besni ilçesinde 200 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ve 4 bin 500 ton civarında bir rekolte beklenen Antepfıstığı hasadı başladı.
İlçeye bağlı Sarıyaprak köyünde başlayan Antepfıstığı hasadına Vali Mahmut Çuhadar, Besni Kaymakamı Nazlı Demir, Belediye Başkanı Eyüp Mehmet Emre, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Can Erdoğan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık ve Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas ve çiftçiler katıldı. Bu yıl genel verimin az olduğu fıstık hasadında ilçede 4 Bin 500 ton civarında bir rekolte beklenildiği öğrenildi.
Sarıyaprak köyündeki hasada katılan Vali Çuhadar, Besni’nin tarımsal üretiminde önemli bir yere sahip olan Antep Fıstığı hasadında çiftçilere bol ve bereketli bir hasat geçirmeleri temennisinde bulundu.
Adıyaman’da özellikle meyvecilik alanında çok ciddi gelişmeler yaşandığını hatırlatan Vali Çuhadar, "Besni ilçemizde yaklaşık 200 Bin dekarlık bir alanda Antepfıstığı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köylerimizin geçim kaynağı olan ve büyük bir ekonomik getirisi olan Antepfıstığı bir sene 'var yılı' bir sene de 'yok yılı' geçiriyor. Bu yıl yok yılını yaşıyoruz. Bu yıl genel olarak verimin az olduğu yıl olmasına rağmen 4 bin 500 ton civarında bir rekolte beklenilmektedir. İlçemizde her geçen gün fıstık üretimi artmaktadır. Son yıllarda Adıyaman’da özellikle meyvecilik alanında çok ciddi gelişmeler yaşanmaktadır. Hayata geçirilen tarımsal projelerle birlikte ürün deseninde önemli değişikliklere gidilmiş Adıyaman çiftçisi ekonomik getirisi daha yüksek ürünlere yönelmiş ve bunda da başarı sağladığını görüyoruz. Tüm çiftçilerimize bereketli ve kazançlı bir hasat geçirmelerini diliyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber