Adıyaman Gribal enfeksiyon riskine karşı uyarı

Gribal enfeksiyon riskine karşı uyarı

14.02.2024 - 15:27 | Son Güncellenme:

Gribal enfeksiyon riskine karşı uyarı

Gribal enfeksiyon riskine karşı uyarı

Mahir ALAN/ADIYAMAN, (DHA)-ADIYAMAN Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı Dr. Tayfun Börta, gribal enfeksiyon riski taşıyan hastalar, çocuklar ile yaşlıları uyardı.
Börta, son dönemde havaların soğumasıyla birlikte yaygınlaşan gribal enfeksiyon hastalıklarına karşı açıklamalarda bulundu. Enfeksiyonların uzun süre etkili olması nedeniyle hastaların tekrar tekrar acil servislere başvurmasının yanlış olduğunu ifade eden Börta, "Hastalandım ama bir türlü iyileşemiyorum" o nedenle hastaların tekrar tekrar acil servise başvurmalarının uygun olmadığını ifade etti.
Gribal enfeksiyon kişiden kişiye değişeceği gibi kişinin bünyesiyle destek tedavisi ve istirahatle birlikte genelde bir hafta içerisinde hastanın rahatlamasının beklendiğini ifade eden Dahiliye ve acil Tıp Uzmanı Dr. Tayfun Börta,"Tüm dünyada olduğu gibi hastanelerde başvurularda ciddi bir artış var. Acil servisimizde normal zamanlarda olan başvuruların 1,5 katı gibi bir artış oranı mevcut. Normalde 900-1000 olan hasta girişini şuanda 1300-1500 civarı olduğunu ifade etti. sadece Adıyaman'da değil tüm Türkiye'de hatta tüm dünyada küresel bir gribal enfeksiyon artışı mevcut. "dedi.
Gribal enfeksiyonların bilindiği gibi solunum yoluyla çabuk bulaştığını aktaran Börta şöyle konuştu:
“Mümkün mertebe kalabalık ortamlardan uzak durmak alınabilecek önlemlerden birisidir. Maske takmak bu pandemi döneminde ciddi anlamda koruyuculuğu olan bir önlemdi. Maske takılabilir. Yaşlı ve immun sistemi zayıf insanların çok ihtiyaç duymadıkça dışarı çıkmamalarının daha uygun olacağını söyleyebilirim. Vaka sayıları ciddi anlamda bir artış göstermiş, vatandaşlardan duyduğum şey "Hastalandım ama bir türlü iyileşemiyorum" o nedenle acile tekrar tekrar başvurular olmakta, biz vatandaşa bunu tavsiye etmiyoruz. Tekrar tekrar kalabalık ortama girmiş oluyorlar. Hasta bir birey onlarca kişiye bulaştırabilmekte enfeksiyonu. Gribal enfeksiyonlar dün olduğu gibi bugünde destek tedavisiyle atlatılabilmekte."
FOTOĞRAFLI