Merkez Hastane odasında, fahri doktora unvanı aldı

Hastane odasında, fahri doktora unvanı aldı

02.01.2024 - 15:25 | Son Güncellenme:

Hastane odasında, fahri doktora unvanı aldı

Hastane odasında, fahri doktora unvanı aldı

Sinan HARMANCI/AMASYA,(DHA)- AMASYA Üniversitesi tarafından Amasyalı Yazar Sadi Bayram’a tedavi gördüğü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastane odasında fahri doktora unvanı verildi.

Amasya Üniversitesi tarafından, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi göğüs hastalıkları servisinde tedavi gören Amasyalı Yazar Sadi Bayram’a, ulusal ve uluslararası seviyede yayınlar yapmış ve bilime uluslararası ölçütlerle katkı sağlamış olması nedeniyle fahri doktora unvanı verildi. Yüzlerce makalesi ve 16 kitap yayını bulunan Sadi Bayram, sekiz bine yakın kitabını Amasya Üniversitesi Kütüphanesine bağışladı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi toplantı salonunda gerçekleştirilen törene; Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi canlı bağlantı ile katılırken, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Hasan Yerkazan, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serap Taşdemir, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı İlhami Türkyılmaz ve Bayram’ın ailesi ile hastane personeli katıldı. Amasya’nın yetiştirdiği değerli müzik insanı Özgen Gürbüz Hocanın kısa müzik dinletisinin ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ise, “Cana rakibi handan edersin” şarkısına eşlik ederek törene katılanlara unutulmaz anlar yaşattı.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi yaptığı açıklamada, “Üniversitemiz Senatosu, Türkiye ile ilgili alanında birçok uluslararası düzeyde yayın yapmış, bilime uluslararası düzeyde katkı sağlamış ve diğer alanlarda verdiği katkılar nedeniyle Sn. Sadi Bayram’a fahri doktora unvanı verilmesi kararı aldı. Bu bağlamda Sayın Sadi Bayram’a Fahri doktora unvanının hayırlı olmasını diliyor, kendisine bir an önce sağlığına kavuşmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

Fahri doktora unvanı alan Sadi Bayram ise "Ecdadımın 1235 yıllarından beri Amasya ve çevresinde yaşadığı, Sultan Beyazıt Medresesinde dersler verdiği bir şehzadeler şehrinde Amasya Üniversitesi’nin Sayın Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi başta olmak üzere Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serap Taşdemir, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Hasan Yerkazan, Amasya Üniversitesi Senatosu ve Fahri Doktoraya emeği geçen herkese candan teşekkürü bir borç bilirim. Benim için kendi memleketimden Amasya Üniversitesi’nden Fahri Doktora almak çok önemli bir gurur” diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Yazarlar