Geri Dön
Ankara19 kentte 'Avrupa Günü' kutlaması

19 kentte 'Avrupa Günü' kutlaması

19 kentte 'Avrupa Günü' kutlaması

19 kentte 'Avrupa Günü' kutlaması

ANKARA, (DHA)- AVRUPA Birliği'nin (AB), 2022 yılını 'Gençlik Yılı' ilan etmesi nedeniyle bu yıl 'Umudumuz Hep Genç' sloganıyla kutlanan '9 Mayıs Avrupa Günü' etkinlikleri, Türkiye'nin 19 şehrinde gerçekleştiriliyor.
AB'nin temellerinin atıldığı gün olan 9 Mayıs Avrupa Günü etkinlikleri, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un Ankara CerModern Sanat Galerisi'nde verdiği geniş katılımlı resepsiyon ile başladı. Avrupa Günü kutlamalarının 72'nci yılı kapsamında düzenlenen resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı'nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lütfipak Alpkan, İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyib Sabri Erdil, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile pek çok AB Büyükelçisi katılım gösterdi.
'TÜM DÜNYADA BARIŞI SAVUNMAK GEREK'
Resepsiyon öncesinde basın toplantısı düzenleyen Meyer-Landrut, Covid-19 küresel salgını sonrası ilk kez yüz yüze Avrupa Günü etkinlikleri yapıldığı söyledi. Avrupa Günü mesajında tüm dünyada barışı savunmak gerektiğine dikkat çeken Meyer-Landrut, "Avrupa Günü'nde AB olarak temel değerlerimiz olan barış, demokrasi ve insan haklarını kutluyoruz. Rusya’nın iki aydan uzun bir süredir Ukrayna’da yürüttüğü saldırgan savaş ile Avrupa’da barış yeniden tehdit altına girdi. Avrupa ve dünyada barışı savunmak için, yeniden bir araya gelerek özgürlük ve egemenlik savaşında Ukrayna’yı desteklememiz gerekiyor" dedi.
Basın toplantısı sonrası sanatçı Uğur Gallenkuş'un ‘Paralel Evrenler’ sergisinin açılışını gerçekleştiren Meyer-Landrut, "Ukrayna'da korkunç savaş devam ederken sergide gördüğümüz resimler, aslında kelimelerin söyleyeceğinden çok daha fazlasını anlatıyor" diye konuştu. Etkinlik, ünlü Fransız müzik grubu La Caravane Pase konseri ve DJ Nihal Sandıkçı performansı ile sona erdi.
ANKARA'DA BÜYÜK KONSER
Avrupa Günü kapsamında mayıs ayı boyunca devam edecek etkinliklerde Mercan Dede, Hayko Cepkin ve Ceza gençlik konserinde gençlerle buluşacak. 3 isim, 14 Mayıs Cumartesi günü Ankara’da ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri’nde gerçekleştirilecek konserde ilk kez aynı sahneyi paylaşacak.  Ayrıca açılışı yapılan Uğur Gallenkuş’un ‘Paralel Evrenler’ kolaj sergisi, Ankara CerModern’in yanı sıra 9-22 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Havalimanı Dış Hatlar’da ziyaretçileri ile buluşmaya devam edecek.
AVRUPA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Avrupa Günü kapsamında Ankara ve İstanbul'un yanında Denizli, Bursa, Sivas, Gaziantep, Edirne, Kayseri, Eskişehir, Kocaeli, Diyarbakır, Mersin, Konya, Van,  Antalya, Trabzon, İzmir, Şanlıurfa, Samsun'da da çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. (DHA)
FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber