Ankara 8 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN ’TERÖR KARŞI’ ORTAK TEPKİ

8 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN ’TERÖR KARŞI’ ORTAK TEPKİ

17.01.2016 - 12:09 | Son Güncellenme:

.

8 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN ’TERÖR KARŞI’ ORTAK TEPKİ

TZOB, TESK, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Kamu-Sen, TİSK VE TOBB’un yayınladığı ortak bildiride, terörün her türlüsüne karşı ortak tavır ve teröre karşı birlikte mücadele çağrısı yapıldı.
TZOB, TESK, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Kamu-Sen, TİSK VE TOBB’un yaptığı ortak açıklamada, özellikle üniversitelerde çalışan akademisyenler de dahil toplumun tüm kesimlerinin düşüncelerini ifade ederken birleştirici bir dil kullanmaya özen göstermelerinin son derece büyük bir önem taşıdığı belirtildi. Açıklamada, "Bizler Türkiye’nin üreticileri, esnafları, çiftçileri, müteşebbisleri, çalışanları olarak, son dönemde ülkemizin birlik ve beraberliğini zedeleme boyutuna ulaşan tabloyu büyük bir dikkat ve endişeyle takip ediyoruz. Bu çerçevede ülkemizi saran terör olaylarından, artan can kayıplarından son derece rahatsızız" denildi.
Gelinen noktada meselenin maalesef Türkiye’nin sosyal yapısını tahrip eden, vatandaşların birbirlerini anlamalarını imkansız hale getiren yeni bir boyuta ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, "Özellikle üniversitelerimizde çalışan akademisyenler de dahil toplumun tüm kesimlerinin düşüncelerini ifade ederken birleştirici bir dil kullanmaya özen göstermeleri son derece büyük bir önem taşıyor. Elbette hiçbir devlet teröre taviz veremez. Elbette hiçbir devlet kendi sokaklarında güvenlik güçleri haricinde silahlı unsurların dolaşmasını kabullenemez. Elbette hiçbir devlet kendi vatandaşlarının günlük yaşamlarına teröristler tarafından müdahale edilmesini kabul edip hareketsiz kalamaz" ifadelerine yer verildi.
Devletin amacının vatandaşların en temel haklarını korumak, onların yaşamını bir an önce normale çevirmek olduğunun hep birlikte farkında olunması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:
"Türkiye olarak terörün her türlüsüne karşı ortak bir tavır göstermeli, teröre karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Tüm kurumlarımıza ve vatandaşlarımıza da bir çağrımız var; birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek zorunda olduğumuz bu günlerde aklıselim içinde ve sükunetle birlikte hareket edelim. Bizleri tahrik etmek isteyenlerin oyunlarına gelmeyelim. Kurumlarımızı yıpratan taraflı yorumlardan ve temelsiz suçlamalardan kaçınalım. Bizler devletimizin ve milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde her türlü zorluğun üstesinden geleceğine dair sarsılmaz bir inanca sahibiz. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğiz, terörün sosyal yapımızı tahrip etmesine fırsat vermeyeceğiz."