Geri Dön
Ankara'AB ve ABD'nin İsrail'in yayılımcı girişimlerine sessiz kalmaları düşündürücü'

'AB ve ABD'nin İsrail'in yayılımcı girişimlerine sessiz kalmaları düşündürücü'

'AB ve ABD'nin İsrail'in yayılımcı girişimlerine sessiz kalmaları düşündürücü'

'AB ve ABD'nin İsrail'in yayılımcı girişimlerine sessiz kalmaları düşündürücü'

ANKARA, (DHA)- YENİDEN Refah Partisi (YRP) Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını korumasına dahi karşı çıktığını belirterek, "AB ve ABD'nin, İsrail'in Doğu Akdeniz ve Kızıldeniz'deki askeri yönden yayılmacı girişimlerine karşı sessizliği tercih etmeleri son derece düşündürücü" dedi.
Yeniden Refah Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bekin, yaptığı yazılı açıklamada ABD'nin, İsrail'in Doğu Akdeniz'deki askeri yönden yayılmacı girişimlerine karşı sessiz kalmasının manidar olduğunu bildirdi. Bekin, "İsrail’in hava savunma sistemini daha güçlü hale getirmek amacıyla oluşturulan 'Demir Kubbe Savunma Sistemi', Türkiye’nin dâhil olduğu NATO Füze Kalkanı Projesi kapsamında 2011’de Malatya Kürecik’e yerleştirilen 5 bin kilometre menzilli AN/TPY-2 X-band radar sistemi ve buna bağlı olarak İsrail'e de yerleştirilen Kürecik benzeri AN/TPY-2 band sistemi ile söz konusu ülkenin savunma kapasitesi muhkem hale getirildi. İsrail, Tamer ve Leviathan doğal gaz bölgelerindeki platformların korunması amacıyla Deniz Demir Kubbe Savunma Sistemi’ni geliştirdiğini açıklarken, bunu açık deniz sularının savunması amacıyla geniş bir alana yaymaya çalışması son derece vahim bir gelişme" dedi.
'SESSİZLİĞİ TERCİH ETMELERİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ'
Bekin, Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını korumasına dahi karşı çıktığını belirterek, şunları kaydetti:
"AB ve ABD'nin, İsrail'in Doğu Akdeniz ve Kızıldeniz'deki askeri yönden yayılmacı girişimlerine karşı sessizliği tercih etmeleri son derece düşündürücü. Türkiye’nin savunma amacıyla satın aldığı S-400 füzelerine karşı gelen ve Türkiye'ye karşı S-400 savunma sistemi tedariki nedeniyle CAATSA yaptırımlarını uygulayan ABD yönetimi, ABD ordusu için iki adet Demir Kubbe Savunma Sistemi bataryası tedariki için İsrail ile Ağustos 2019’da Türkiye-Rusya benzeri bir anlaşmaya imza atması gözlerden kaçmamaktadır. ABD'nin İsrail ile yaptığı söz konusu anlaşma gereği ilk batarya Eylül 2020’de Pentagon’a teslim edildiği müşahede edilirken, ikinci bataryanın  da geçen ay İsrail tarafından ABD ordusuna teslim edildiği görülmüş oldu. İsrail’in, bundan böyle gerginlik noktalarını işgal altındaki Filistin topraklarından Doğu Akdeniz ve Kızıldeniz'e yaymaya çalışması ve bu konuda en gelişmiş 'Deniz Demir Kubbe Savunma Sistemi'ni devreye sokarak, Almanya’dan Sa'ar 5 korvetlerinin en gelişmiş versiyonu olan Sa'ar 6 sınıfı dört adet korveti alması karşısında sessiz kalan Batı'nın tutumunun ne ile izah edilebileceğini çok iyi irdelemekte fayda görüyoruz."

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber