AnkaraAİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI AYŞENUR İSLAM:

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI AYŞENUR İSLAM:

31.12.2014 - 23:15 | Son Güncellenme:

.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI AYŞENUR İSLAM:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Aile içi şiddet nedeniyle Türkiye’de 170 kadın öldürülmüş, Almanya’da ise 303, Almanya’daki durumu hiç duymuyoruz ama Türkiye’dekini sağır sultan bile duyuyor" dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Ensar Vakfı Ankara Şubesi’nde, "Ensar Buluşmaları"na katıldı. Programda konuşan Bakan İslam, kadına yönelik şiddet konusunda Türkiye ile Almanya’yı kıyasladı. Aile içi şiddet nedeniyle Türkiye’de 170 kadın öldürüldüğünü buna karşılık aynı konuda Almanya’da ise 303 kadının hayatını kaybettiği bilgisini veren İslam, "Almanya’daki durumu hiç duymuyoruz ama Türkiye’dekini sağır sultan bile duyuyor" dedi.
"KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ DURDURACAK OLAN KESİM ERKEKLERDİR"
Kadın cinayetlerinin bütün dünyanın ve Türkiye’nin baş etmesi gereken büyük bir problem olduğunu, bu konuda bugüne kadar gelen algıyı değiştirmek gerektiğini vurgulayan İslam, "Aile içi şiddet, çocuğa ve kadına yönelik şiddet dediğimiz zaman bilinçlendirme hareketlerinde ve tedavi mekanizmalarında ister istemez hep şuraya yöneliyoruz: Mağduru eğitmek, bilinçlendirmek ve güçlendirmek. Diğer taraftan bu mağduriyete sebep olan var. Asla bir cinsiyet ayrımı içerisine girmek istemiyorum ama toplumun diğer yarısıyla da uğraşmak zorundayız. Kadına yönelik ve aile içi şiddeti durduracak olan kesim erkeklerdir" ifadelerini kullandı.
Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşlarının tam bir işbirliği içerisinde çalışmasının önemine dikkat çeken İslam, STK’lara "Duruma müdahil olun" çağrısında bulundu.
"BİZLER TOPLUMUN MÜREBBİYESİYİZ"
Bu tür davranışları bir Müslüman’ın asla yapmaması gerektiğini dile getiren İslam, "Apartmanınızda, mahallenizde, cami cemaati içerisinde, eşinizde dostunuzda. Yoksa bile ’vardır’ düşüncesiyle sohbetlerinizle duruma müdahale etmenizi istiyorum. İnsanın insana müdahale, rehberlik ve öğretmenlik etmesi çok açık. Bu bizim fıtrattan görevimiz. Bizler toplumun mürebbiyesiyiz. Bunu hiç unutmamamız gerekiyor. Mürebbiyelik tavrımızı yerine getirmemiz gerekiyor, bu emrolunduğumuz iştir" şeklinde konuştu.