Geri Dön
AnkaraMALİYE BAKANI ŞİMŞEK, BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK, BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2014 yılında büyümenin daha dengeli bir yapıda gerçekleşmesini bekliyoruz. Yıl sonu için öngördüğümüz yüzde 4 büyüme hedefi üzerindeki riskler dengelidir” dedi.
Bakan Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, 2014 ilk çeyrek (Ocak-Şubat-Mart ayları) büyüme rakamlarını değerlendirdi.
2014 yılı ilk çeyreğinde siyasi risk primindeki artışa, parasal sıkılaşmaya ve yürürlüğe konulan makro ihtiyati tedbirlere rağmen Türkiye ekonomisinin yıllık bazda yüzde 4,3 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğünü belirten Bakan Şimşek, “Bahsettiğim bu faktörler iç talep üzerinde baskı yaratmış olsa da en büyük ticaret ortağımız olan AB’deki toparlanma ile rekabetçi kur düzeyi dış talebi olumlu yönde etkilemiştir. Zira yılın ilk çeyreğinde dış talep büyümeye 2,7 puan katkı yapmıştır. Özel sektör tüketimi ise 2,1 puan ile büyümeyi destekleyen en büyük ikinci unsur olmuştur” ifadelerini kullandı.
Yılın geri kalanına bakıldığında ise yerel seçimlerinin ardından pekişen siyasi istikrarın, piyasaların istikrara kavuşmasının ile para politikasındaki göreceli gevşemenin iç talebi destekleyici yönde olduğunu kaydeden Şimşek, ekonomiye dair öncü göstergelerin de bu durumu teyit ettiğini söyledi.
Maliye Bakanı Şimşek şunları dedi:
“ABD ve AB ekonomilerindeki toparlanma, Avrupa Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesi dış talep koşullarındaki iyileşmeyi daha da destekleyecektir. Bu çerçevede, 2014 yılında büyümenin daha dengeli bir yapıda gerçekleşmesini bekliyoruz. Yıl sonu için öngördüğümüz yüzde 4 büyüme hedefi üzerindeki riskler dengelidir. Ilımlı büyüyen iç talep ile güçlenen dış talep ise azalan cari işlemler açığında kendisini göstermektedir. Öte yandan istihdamdaki artış eğilimi 2014 yılında da devam etmektedir. İşgücüne katılım oranındaki artışa rağmen işsizlik oranı küresel kriz öncesindeki seviyelere yakın seyretmektedir.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber