Geri Dön

Tujjb Bilimsel Kongresi İzmir'de Başladı

İZMİR (AA) - Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği (TUJJB) Bilimsel kongresi İzmir'de başladı.

İZFAŞ'dan yapılan açıklamaya göre, 30 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında Fuarizmir'de gerçekleşecek olan kongrede deprem tehlikesi, iklim değişiklikleri, kuraklık, taşkınlar, tsunamiler başta olmak üzere akademik program kapsamında bilgi paylaşımı ve tartışmaları yapılacak.

A, B ve C seminer salonlarında yapılcak olan bilimsel kongrede yüzlerce bilim insanı ve akademisyen, depremler, iklim değişiklikleri, kuraklık, taşkınlar gibi konuları dinleme fırsatı yakalayacak.

Kongre ve komutanlıkları hakkında bilgilendirmelerde bulunan Harita Genel Komutanı ve TUJJB Başkanı Tuğgeneral Osman Alp, "Bu organizasyon iki açıdan çok önemli. İlk ulusal yer bilimleri kongresi. TUJJB kapsamında farklı komisyonlar var, toplantılar var. Bu toplantı ilk kez içinde yer kelimesi geçen bilimlerin bir arada toplandığı, oluşturduğu kongre. Bizim için tarihi bir gün.

Tarihe, ilk yer bilimleri kongresi olarak not düşecek. İzmir'de olması, üniversitelerin şemsiyesi altında olması ayrı önem katıyor. İkinci önemi ise IUGG 2023'ün provası olacak. Biz Harita Genel Komutanlığı olarak tamamen bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Yer bilimlerinin çok değişik dallarında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İsteyen herkesle coğrafi veri paylaşımı konusunda, ortak veri paylaşımı konusunda görüşebiliriz." dedi.

DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Hüseyin Çatal da Türkiye'nin 2023 yılında Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliği'nin toplantısını düzenlemeye aday olduğunu belirterek, "Bu organizasyonun hazırlık sürecini DEÜ ve İKÇÜ yürütüyor. Farklı kıtalardan farklı ülkelerin aday olmasının beklenen organizasyonun oylaması 8 - 19 Temmuz 2019'da yapılacak. 59 ülke oy kullanacak. Adaylık dosyası son teslimi 19 Ocak 2019’dur. Temmuz 2019’da inşallah hayırlı netice alınır ve Türkiye'de gerçekleşir." diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber