Antalya 15. ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ BAŞLIYOR

15. ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ BAŞLIYOR

01.11.2014 - 16:29 | Son Güncellenme:

.

15. ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ BAŞLIYOR

15. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 7 Kasım’da başlıyor. Festival kapsamında 20 konser, 8 ustalık sınıfı, 20 atölye, 6 söyleşi gerçekleştirilecek.
Aralarında Alfred Brendel, Christian Zacharias, Eliane Elias, Tord Gustavsen, Hüseyin Sermet gibi klasik müzik ve caz dünyasından isimlerin bulunduğu 9 ülkeden 26 virtüöz, 29 Kasım’a kadar şehrin sesine müzik katacak.
Antalya Piyano Festivali, bu yıl ilk kez Türkiye’nin tüm konservatuvarlarından seçilen genç, yetenekli piyanist adaylarını ağırlayacak. Genç piyanistler, festivalin ünlü konuklarıyla buluşarak ustalık sınıfları yapacaklar. Ücretsiz halk konserlerinin yanı sıra; okullarda, kültür merkezlerinde, AVM’lerde tüm Antalyalılara yönelik atölye çalışmaları ve söyleşiler gerçekleştirilecek.
Geçtiğimiz yıllarda Genel Sanat Yönetmenliği, piyanist ve besteci Fazıl Say tarafından yapılan Antalya Piyano Festivali’nin bu yıl Sanat Yönetmeniliği görevini, orkestra şefi Gürer Aykal, Genel Koordinatörlük görevini soprano Seren Akyoldaş üstleniyor.
7 KASIM’DA BAŞLAYACAK
Festival, 7 Kasım Cuma akşamı şef Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın konseriyle başlayacak. Türk bestecilerin eserlerine ayrılan açılış konserinin solisti, piyanist Gökhan Aybulus’un repertuarında; Ulvi Cemal Erkin, Ferit Tüzün’ün yanı sıra genç besteci Onur Nurcan’ın Fantasia adlı lirik eseri de yer alıyor.
Evren Kutlay’ın İncesaz’ın katılımıyla "Osmanlı Sarayı’nda Piyano" konseriyle devam edecek festivalin ilk haftasında, klasik müzik dünyasının star ismi Christian Zacharias sahne alacak. Tord Gustavsen Quartet ise festivale "kuzey cazı" esintilerini getiren isim olacak.
Festivalin ikinci haftası 18 Kasım Salı günü Fransız şarkıcı ve söz yazarı Indila konseriyle başlayacak. Emir Gamsızoğlu’nun "Geveze Piyanist: Müzik&Sınırlar" konserinin ardından, yaşayan en iyi Beethoven yorumcularından biri olarak kabul edilen Paul Lewis’in, bestecinin son üç piyano sonatını seslendireceği "Hüzün ve Huzurun Buluşması" resitali 21 Kasım’da gerçekleşecek.
Antalya 22 Kasım akşamı, caz ustası Brezilyalı ünlü piyanist-şarkıcı Eliane Elias’ın konserine ev sahipliği yapacak. Hafta, Gülru Ensari ve Herbert Schuch konseriyle son bulacak.
Kapanış haftası ise 24 Kasım’da düzenlenecek şef Orhun Orhon yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası konseriyle başlayacak. Hüseyin Sermet’in solist olarak yer alacağı konserde, Mozart’ın eserleri yorumlanacak.
26 Kasım’da Fahir Atakoğlu ve Ara Dinkjiyan, Anadolu melodilerini cazla birleştirerek, dinleyicilere unutulmaz anlar yaşatacak.
28 Kasım’da ise virtüöz Freddy Kempf’e Gürer Aykal yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.
Festivalin kapanış konseri, 29 Kasım akşamı Juilliard’lı iki erkek, üç kız kardeşten oluşan The 5 Browns ile Cam Piramit’te gerçekleşecek.
HALK KONSERLERİ
Festival kapsamında düzenlenecek ücretsiz halk konserleri, beş farklı mekanda gerçekleşecek. Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu’nda 11 Kasım akşamı Moskova Devlet Konservatuvarı’ndan Başar Can Kıvrak ve Cem Babacan, Rahmaninov’un eserlerini yorumlayacak. Festivalin bir geleneği olan "Kamuran Gündemir Anısına" genç piyanistler konseri bu yıl 17 Kasım’da AKM Perge Salonu’nda gerçekleştirilecek.
Akdeniz Üniversitesi AKS, 20 Kasım’da Hüseyin Sermet ve 28 Kasım’da Kandemir Basmacıoğlu resitallerine ev sahipliği yapacak. 24 Kasım’da, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi’nde de Kemal Cem Yılmaz resitali gerçekleştirilecek.
Andrea Portera’nın bu festival için bestelediği, "Mera" isimli eserin prömiyeri; Akdeniz kültürünü anlatan özel besteyi genç piyanist Doruk Görkem Tokur, 22 Kasım’da Antalya Aquarium’da seslendirecek.
FESTİVALDA USTALIK SINIFLARI
Türkiye’nin dört bir yanından ustalık sınıflarına katılmak isteyen müzisyenlerin de ağırlanacağı festivalde eğitimleri; Gökhan Aybulus, Alexander Lonquich, Christian Zacharias, Hüseyin Sermet, Andrea Portera, Herbert Schuch ve Freddy Kempf verecek.
ONUR KONUĞU
Ayrıca festivalin onur konuğu, dünyaca ünlü Avusturyalı piyanist Alfred Brendel de 23 Kasım’da açıklamalı bir ders vermek üzere genç öğrencilerle bir araya gelecek. Brendel, Beethoven, Schubert ve Mozart’ı en iyi yorumlayan müzisyenlerden biri olarak kabul ediliyor.
KONSERLER, SÖYLEŞİLER
Festivalin söyleşiler bölümüne Evren Kutlay, Emine Serdaroğlu, Serdar Kuzuloğlu gibi uzman isimler konuk olacak
Konserlerin, söyleşilerin ve ustalık sınıflarının yanı sıra gerçekleşecek olan atölye çalışmalarıyla, festival tüm Antalyalıları "şehrin sesi" olmaya davet ediyor. Festival boyunca ilçe okullarında, Antalya Kültür Evi’nde, AVM’lerde, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde ve festival çadırında; beden perküsyonu, ses ve nefes teknikleri ve koro üzerine atölye çalışmaları yapılacak, açıklamalı performanslar gerçekleşecek.