Geri Dön

ANTALYA 2’NCİ ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ BAŞLIYOR

ANTALYA 2’NCİ ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ BAŞLIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl başlattığı Uluslararası Yörük Festivali’nin 2’ncisi bu yıl 6-8 Mayıs’ta çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesinin, Antalya Yörükler Derneği ile birlikte organize ettiği 2’nci Uluslararası Yörük Festivali ile Antalya üç gün sürecek. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin yeniden yaşatmayı ve Yörük Kültürü’nün dünyaya tanıtılmasını hedefleyen festival, yeni nesli ve turistleri Türk milli kültürüyle buluşturacak.
GÖÇ DUASI VE YÖRÜK GÖÇÜ
2’nci Uluslararası Yörük Festivali, 6 Mayıs Cuma Günü Saat 17.15’te Cumhuriyet Meydanı’nda Yörük Ateşi Halk Oyunları ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterileriyle başlayacak. Göç Duası’nın ardından Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne doğru temsili “Geleneksel Yörük Göçü” gerçekleştirilecek. Geleneksel kıyafetleri ve deva kervanı ile Yörükler Antalya caddelerinde renkli görüntüler oluşturacak.
SÜMER EZGÜ KONSERİ
Saat 21.00’de ise ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü, Karaalioğlu Parkı’nda senfoni ile yöresel ezgilerin harmanlandığı bir konser verecek. Teke yöresinin yerel sesleri Sümer Ezgü’nün yorumuyla senfonik olarak seslendirilecek. Karaalioğlu Parkı’na kurulacak olan yörük çadırlarında üç gün süreyle pek çok etkinlik yer alacak. Keçi sağma, yün eğirme, kız isteme merasimi, keçe sanatı, fotoğraf sergisi, konserler ve daha pek çok geleneksel öğe ile Antalyalılar yörük kültürü’nü deneyimleme fırsatı bulacak.
DOMBRA’NIN BESTECİSİ FESTİVALDE
Türkiye ve Dünya’da ‘Dombra’ isimli çalgısı ve aynı adla seslendirdiği halk şarkısıyla tanınan Kazak sanatçı Aslanbek Sultanbekov da Yörük Festivali’nde Antalyalılarla buluşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la özdeşleşen Dombra’nın bestecisi ve yorumcusu olan Sultanbekov, 8 Mayıs Pazar Günü saat 16.15’te Düzlerçamı’nda sahneye çıkacak. Azeri sanatçı Zamın Necefov ile Dağıstanlı halk sanatçısı Ahmet Ahmedov da festival kapsamında birer konser verecek.
YÖRÜK KÜLTÜRÜ GELECEĞE TAŞINACAK
Yörük Festivaliyle kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için yapılacak çalışmaları asli görevleri arasında gördüklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünyanın dört bir tarafından yaşayan Yörükleri bir araya getirecek bir festival hazırladıklarını söyledi. Tüm Türkiye’yi festivale davet eden Türel, “Festivalimiz gelecek nesillere kendi tarihimizi, kendi kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi tanıtmak, yaşatmak açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.
KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATAN MÜZELER
Milli Kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatmak için bir yandan festivaller düzenlerken diğer yandan da müze çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Türel, Antalya’da aynı anda 9 ayrı müze projesini yürüttüklerini ifade etti. Manavgat’ta açılacak Yörük Müzesi ile kentin en değerli bölgesindeki Atatürk Stadyumu’nun yerine yapılacak olan Kent Müzesinin bunlardan bir kaçı olduğu dile getiren Türel, “Manavgat’ta 4 bin metrekarelik alana kurulacak Yörük Müzesi ile Yörük kültürünü gelecek nesillere aktaracağız. Türkiye’de ilk kez yıkılan bir stadın yerine AVM yada rezidans değil halka açık park ve milli kültürümüzün yaşatılacağı kent müzesi yapıyoruz. Emlak uzmanlarının paha biçemediği bir alanda böyle bir müze projesini hayata geçirmemiz bile bizim kendi kültürümüzü yaşatmaya verdiğimiz önemi gösteriyor. Antalya Ulu Camii Projesi içinde yer alan Türk İslam Eserleri Müzesi ise gelecek nesillere aktaracağım en önemli miraslardan biri olacak” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber