Geri Dön
AntalyaFedakar Anne Oğlu İçin Yaprak Sarıyor

Fedakar Anne Oğlu İçin Yaprak Sarıyor

Fedakar Anne Oğlu İçin Yaprak Sarıyor

Antalya’da, gündelik temizlikle geçimini sağlayan Semra Sönmez, serebral palsi (beyin felci) hastası 8 yaşındaki oğlu ameliyat olunca işine ara vermek zorunda kaldı. Pes etmeyen anne Sönmez, yaptığı yaprak sarmalarını sosyal medya üzerinden satarak geçimini sağlamaya başladı.
Kepez ilçesinde yaşayan 44 yaşındaki ev hanımı Semra Sönmez’in ikinci bebeği erken doğumla 510 gram dünyaya geldi. Anne Sönmez, uzun süre yoğun bakımda kalan bebeğini 5.5 sonra kucağına alabildi. 8 ay geçmesine rağmen tepkileri bulunmayan bebeğinin durumundan şüphelenen anne Sönmez, hastanenin yolunu tuttu. 13 aylıkken serebral palsi (beyi felci) teşhisi konulan minik Mehmet Ercan Sönmez’in zorlu tedavi süreci de başlamış oldu. Anne Semra Sönmez’in ve doktorların çabasıyla Mehmet, 4.5 yaşında az da olsa konuşmaya ve yürümeye başladı. Eşinden ayrı olan ve hayatın yükünü tek başına omuzlayan anne Semra Sönmez, çocuğuna en iyi tedavi imkanını sağlayabilmek için gündelik ev temizliklerine gitmeye başladı. Sönmez, bakıma muhtaç olması nedeniyle 8 yaşındaki oğlunu da temizlik işlerine götürüyordu. Küçük Mehmet bir hafta önce Ankara’da kalça leğen kemiği, omurga kas gevşetici ameliyatları oldu ve belden aşağısı alçıya alındı. Oğluna bakmak zorunda kalan anne Sönmez ise temizlik işlerini bırakmak zorunda kaldı.

Sosyal medyadan sarma satıyor
Oğlunu ve evini geçindirmek zorunda olan Semra Sönmez’in aklına en iyi yaptığı işlerden biri olan yaprak sarma geldi. Pazarlama sorunu yaşayan Sönmez, yaptığı sarmaları bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden, "Oğlumun geçirdiği ameliyattan dolayı artık temizliğe gidemiyorum. Bu süreçte evde yaprak sarması yapıyorum. Antalya’da olanlar lütfen ulaşsın" diye yardım çağrısı yaptı. Bu çağrıya Antalya protokolü başta olmak üzere onlarca hayırseverden destek geldi. Şimdilerde oğlunun sağlığına kavuşması için yaprak saran Semra Sönmez’in 5 haftası yaprak sarma talebi ile doldu.
Anne Semra Sönmez, oğlunun erken doğuma bağlı serepral palsi (beyin felci) hastası olarak dünyaya geldiğini hatırlatarak, bir dizi ameliyatın ardından son operasyonunu bir hafta önce kalça, leğen kemiği omurga ve kas gevşetmeden geçirdiğini söyledi.
4 ay daha Mehmet’in belden aşağısının alçıda kalacağını dile getiren Sönmez, "Bir haftamız kaldı. Ben de bu sürede evde Mehmet’in başında olmak zorundayım. Temizliğe gidemediğim için evime de katkıda bulunamıyordum. Evde boş boş oturmaktansa aklıma yapabildiğim en iyi işlerden biri olan yaprak sarma fikri geldi. Sarma yapıp satmak istedim. Bunu da sosyal paylaşım sitesi sayfamdan paylaştım" dedi.

"Verdiğim mücadele birçok anneye umut oluyor"
Kısa sürede sesinin büyük bir kitleye ulaştığını kaydeden Semra Sönmez, "Bu çalışmamla çok güzel tepkiler aldım. Oğlum için yaptığım fedakarlıklar nedeniyle tebrikler alıyorum. Verdiğim mücadele bir çok anneye umut oluyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız tebrik etti. Bugünde bize belediye engelli puseti bulunan araba hediye edilecek" diye konuştu.

Sarma talebine yetişemiyor
Sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaprak sarmasını almak için çok talep aldığını ifade eden Sönmez, "Yaklaşık 5 haftalık programım günlük 10 kilogram yaprak sarma şeklinde doldu. Bunların hepsini oğlum için yapıyorum. Benim mücadelem hem oğlumun daha iyi olması ve tek başına hayatını idame ettirebilmesi yönünde. Oğlumun sağlığının olabileceğinin en iyisinin olmasını istiyorum" ifadelerini kaydetti.
Oğlunun iyileşmesi halinde 3 yıldır devamlı temizliğe gittiği aileleri yalnız bırakmayacağını belirten Sönmez, akşamları ise yaprak sarmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber