Geri Dön

FORA YELKEN AKDENİZ VE GEMİLERİ SERGİSİ, MALTA’DA

FORA YELKEN AKDENİZ VE GEMİLERİ SERGİSİ, MALTA’DA

Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan “Fora Yelken Akdeniz ve Gemileri Sergisi”, Malta’da Denizcilik Müzesi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
Geçmişten bugüne Akdeniz’de kullanılan gemilerin kara kalem çalışmaları ve gemi maketleri ile Akdeniz’e kıyısı olan medeniyetlerin öykülerinin anlatıldığı panolardan oluşan serginin açılışına, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Ayşe Sezgin ve Malta Cumhuriyeti Bakanları Chris Agius ve Joe Mizzi ile Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Arslan, Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cemil Çelik, Öğretim Görevlisi T. Mikail P. Duggan ve Araştırma Görevlisi Aykan Akçay, Sanatçı Ümit H. Durak ile çok sayıda misafir katıldı.
Serginin açılışında konuşan Enstitü Müdürü Prof. Dr Arslan, daha önce Akdeniz Üniversitesi’nde ve İstanbul’da düzenlenen Fora Yelken Akdeniz ve Gemileri Sergisi’nin yoğun ilgi gördüğünü, Akdeniz’in bir diğer güzel ülkesi Malta’da da aynı ilgiyi görmesinden çok mutlu olduklarını söyledi. Prof. Dr. Arslan; Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü personeli tarafından hazırlanan; 30 zamandizinsel kolaj panonun, sanat tarihçi ve ressam T. Mikail P. Duggan tarafından çizilen 40 kara kalem gemi çiziminin, sanatçı Ümit Durak tarafından yapılan 8 adet ölçekli gemi modelinin ve Araştırma Görevlisi Aykan Akçay tarafından hazırlanan iki farklı animasyon konseptinin bu sergide ziyaretçilerin beğenisine sunulduğunu dile getirdi.
Sergi’nin 1 Mayıs’a kadar ziyarete açık kalacağını söyleyen Enstitü Müdürü Prof. Dr. Arslan, sergiye sponsorluk yapan Türk Hava Yolları’na da katkılarından dolayı teşekkür etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber