Geri Dön
KemerKazakistan Büyükelçisi, Kemer Belediyesi'nde

Kazakistan Büyükelçisi, Kemer Belediyesi'nde

Kazakistan Büyükelçisi, Kemer Belediyesi'nde

Kazakistan Büyükelçisi, Kemer Belediyesi'nde

 

KEMER, (DHA) - KAZAKİSTAN Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu'nu ziyaret etti.

Büyükelçi Saparbekuly'e, Kazakistan Antalya Konsolosu Maulen İbraikulov eşlik ederken, ziyarette Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya, KETAV yönetim kurulu üyesi ve Barut Kemer Otel Genel Müdürü Asım Burak Kıpçak, KETOB yönetim kurulu üyesi Şener Gürler ve Beldibi Rixos Sungate Otel Genel Müdürü Derya Billur da hazır bulundu.

Ziyarette konuşan Büyükelçi Saparbekuly, misafirperverliklerinden dolayı Başkan Topaloğlu'na teşekkür etti. Kazakların sadece Kemer'i değil Türkiye'yi çok sevdiğine dikkat çeken Büyükelçi Saparbekuly, iki ülkenin köklerinin ve dillerinin aynı olduğunu kaydetti.

Saparbekuly, iki ülke arasındaki turizm sektöründeki iş birliğinin ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye, Kazaklar için bir numaralı destinasyondur. Kazakistan olarak en çok turisti Türkiye'ye gönderiyoruz. Son yıllarda sağlık turizminde de büyük gelişmeler var. Resmi rakamlara göre Kazakistan'dan Türkiye'ye yılda 500 bin turist geliyor. Bu Kazakların Türkiye'ye sevgisini gösteriyor. Sayı olarak Kazakistan'dan bazı ülkelere göre daha az turist gelebilir ama nitelikli turist olarak bizden fazla turist geliyor. Bu açıdan Kemer'i bir fırsat olarak görüyorum. Kemer'in doğası, denizi ve insanları çok güzel. Kazaklar Kemer'i çok seviyor. Pandemiye rağmen uçuş sayıları azaldı ama Kazakistan'dan Antalya'ya haftalık 20 uçuş oluyor. Kemer'in daha fazla tanınması ve nitelikli misafirlerin gelmesi için ortak çalışabiliriz."

Başkan Topaloğlu ise Kemer'de daha önce konsolosluklar arasında futbol turnuvası düzenlendiğini hatırlatarak, “Biz Kazakistan ile ilişkilerimizi turizm, kültür ve sağlık alanında güçlendirmek istiyoruz. Belediye olarak her türlü işbirliğine hazırız. Üzerimize düşen ne görev olursa yapmaya hazırız" dedi.

Başkan Topaloğlu, Kazakistan ile ortak projeye imza atabilmek için bir etkinlik düzenlenmesi fikrini dile getirerek, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kazakistan Anayasasının kabulünün yıl dönümünde ortak etkinlik yapılması kararlaştırıldı.

Ziyaret sonrası Başkan Topaloğlu ve Büyükelçi Saparbekuly, birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber