Geri Dön
ManavgatManavgat, çilek yetiştiriciliği yatırımı yapılabilecek potansiyele sahip

Manavgat, çilek yetiştiriciliği yatırımı yapılabilecek potansiyele sahip

Manavgat, çilek yetiştiriciliği yatırımı yapılabilecek potansiyele sahip

Manavgat, çilek yetiştiriciliği yatırımı yapılabilecek potansiyele sahip

 

MANAVGAT, (DHA)- MATSO tarafından video konferans yöntemi ile online olarak düzenlenen çilek yetiştiriciliği semineri açılışında konuşan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat'ın, çilek yetiştiriciliği yatırımı yapılabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), online çilek yetiştiriciliği semineri düzenledi. Doç. Dr. Nafiye Adak'ın konuşmacı olduğu çilek yetiştiriciliği semineri açılışında konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat'ın, çilek yetiştiriciliği yatırımı yapılabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

MANAVGAT'TA TARIM YATIRIM YAPILABİLİR SEKTÖR OLDU

Başkan Boztaş, kent ekonomisinin çeşitlenmesi için çaba gösterdiklerini belirterek, kent ekonomisin çeşitlenmesine adına en önemli sektörlerden birisinin de tarım olduğunu söyledi. Manavgat'ta yatırım yapılabilir sektör olan tarımda ürün çeşitlendirilmesinin önemine vurgu yapan Başkan Boztaş, tarımda ürün çeşitlendirmesi adına çilek yetiştiriciliğinin önemine işaret etti.

MANAVGAT'TA SON 5 YILDA TARIMDA CİDDİ BİR YATIRIM GERÇEKLEŞTİ

Manavgat'ta son 5 yılda tarımın aile çiftçiliğinden yatırım yapılabilen bir sektör haline geldiğini kaydeden Başkan Boztaş, "MATSO'nun muz yetiştiriciliğine yönelik yapmış olduğu çalışmalar ve hükümetin vermiş olduğu sübvanse edilmiş destekler ve gümrük vergileri ile çok önemli bir muz yatırımcılığı gerçekleşti. 2014 yılında 21 dönüm olan muz yatırımlarının 2020 yılı sonu itibari ile 15 bin dönümü geçti. Artık ürün çeşitlenmesinin olması gerekiyor. Ürün yığılması yaşanmaması için tarımda ürün planlanmasının yapılması gerektiğini her platformda söylüyorum. Hatta bu konuyu bakanlığımıza ilettim ve bakanlığımıza da yazılar yazdık. Biz MATSO olarak ürünün çeşitlenmesi raporlar hazırladık. Ürün yığılmasının önüne geçmek, risklerimizin azalması amacıyla üyelerimize muzun ardından ejder meyvesi ve avokadoya yatırım yapmaya yönlendirdik yönlendiriyoruz. Bu konuda raporlar hazırlardık" dedi.

ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ RAPORU HAZIRLIYORUZ

Şimdi de çilek yetiştiriciliği raporu hazırlayacaklarını aktaran Başkan Boztaş, "Buradaki amacımız yatırımcılarımızı muzun, ejder meyvesi ve avokadonun yanı sıra çilek yetiştiriciliğine yatırım yapabileceklerine yönelik işaret fişeği göndermek amacıyla böyle bir seminer düzenledik. Manavgat'ta çilek yatırımını çoğaltmak ürün çeşitlenmesi ile tarım yatırımlarında risklerimizin azalmasını istiyoruz. Katılımlarından dolayı Doç. Dr. Sayın Nafiye Adak hocamıza kurumum, katılımcılarımız ve tarım yatırımcılarımız adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ONLİNE SEMİNERE YOĞUN KATILIM OLDU

Konuşmanın ardından Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nafiye Adak, video konferans yöntemi ile gerçekleşen ve MATSO'nun sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanan 'Çilek yetiştiriciliği' seminerini sunumla gerçekleştirdi. Adak, sunumunda Manavgat'ta çilek üretim projeksiyonu, iç ve dış pazarda çilek olmak üzere çilek tarımında Manavgat'ın potansiyeli, iklim ve toprak istekleri, üretim planlaması, kalitatif ve kantitatif özellikler (verim), yatırım ve işletme maliyetleri gibi konularda bilgiler verdi. Yaklaşık bir buçuk saat sürün online seminerin sonunda katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber