Geri Dön
AntalyaMezunlarından Antalya Lisesi çağrısı

Mezunlarından Antalya Lisesi çağrısı

Mezunlarından Antalya Lisesi çağrısı

Mezunlarından Antalya Lisesi çağrısı

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA'nın ilk lisesi olarak bilinen Antalya Lisesi'nin, halen okul olarak da kullanılan 125 yıllık tarihi ikiz binalarının, Olgunlaşma Enstitüsü'nün talebiyle Sanat Merkezi yapılmak istenmesine, lise mezunları karşı çıktı. Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) binanın okulda kalması çağrısında bulundu.
Antalya Lisesi'nin tarihi binasının Kaleiçi'nde faaliyet gösteren Olgunlaşma Enstitüsü'nün Sanat Merkezi talebine, Antalya Lisesi mezunlarının oluşturduğu Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı karşı çıktı. Antalya'nın ilk ortaöğretim kurumu olarak bilinen ve 125 yıllık tarihi geçmişe sahip iki taş binadaki lise, bugüne kadar binlerce mezun verdi.
OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ TALEP ETTİ
ALİV Başkanı Olcay Okutan, Antalya Valiliği'nce 2019 yılında restore edilen büyük tarihi binanın, Olgunlaşma Enstitüsü'nce sanat merkezi yapılmak üzere talep edildiğini belirterek, “Bu talep yüksek makamlara bildirilmiş ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bu taleple ilgili şimdi görüş beklenmektedir. Talebin gerçekleşmesi halinin Antalya ve Türkiye kamuoyunda doğru karşılanmayacağını düşünmekteyiz. Talep edilen bina, öğrencilerimiz, personelimiz, öğretmenimiz ve mezunlarımızla sürekli kullanılmaktadır" dedi.
BİNADA MÜZE PROJESİ
Bu tarihi binada şu an resim ve müzik atölyeleri, öğretmenler odası, resim sergi salonu, okul müzesi ve diğer eğitimle ilgili odalar bulunduğunu anlatan Okutan, “Antalya Lisesi binalarının başka kurumlara tahsis edilemeyeceğini bilmekteyiz. Bu tür söylentilere ve gelişen olumsuz duruma desteğimiz Antalya Lisesi'nden yana tamdır. ALİV olarak müzemizin açılışından sonra gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz diğer önemli iki projeyi sürdürmek için, çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bunlardan bir tanesi mezunların bilgilerini içeren mezunlar kitabımız ve mezunumuz Ahmet Hamdi Tanpınar adına yakışır bir Tanpınar Kütüphanesi oluşturmaktır" diye konuştu.
100 BİNE YAKIN MEZUN VERDİ
Antalya Lisesi'nin 125 yıllık mazisinde, 100 bine yaklaşan mezunuyla Türkiye'nin en köklü, en müstesna eğitim çınarlarından biri olduğunu dile getiren Olcay Okutan, “Her alanda sayısız başarı ve güzellikleriyle Antalyamızın göz bebeği, mücevheri, şehrin hafızasıdır. Şehrimiz, turizmden önce bu okulda verdiği eğitimle Antalya'nın çekirdeği hükmündedir. Ancak Antalya Lisemizin mukadderatını ilgilendiren talihsiz bir süreç başlamış bulunmaktadır. Başta Antalya olmak üzere Türkiye kamuoyuyla paylaşmayı manevi ve milli bir görev kabul ediyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber