Antalya PROF.DR. ERDOĞAN: “BEYİN KANAMASI BİR İNME ŞEKLİDİR”

PROF.DR. ERDOĞAN: “BEYİN KANAMASI BİR İNME ŞEKLİDİR”

06.04.2014 - 12:42 | Son Güncellenme:

.

PROF.DR. ERDOĞAN: “BEYİN KANAMASI BİR İNME ŞEKLİDİR”

Beyin kanamasının bir inme şekli olduğu belirtildi. Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ersin Erdoğan, “Kan beynin içine dolar. İnmelerin büyük kısmı beyin damar tıkanması ile olurken, yüzde 13 hastada tıkanma değil de kanama inmenin bulgularını yapar” dedi.
Kan beynin içinde toplandığında beyin dokusunda ödem denilen şişmeye neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Ersin Erdoğan, şöyle konuştu: “Toplanan kana hematom denir. Bu hematom etraf dokularda gerginlik yaratır ve normal beyin dokusundaki basıncın artmasıyla kanlanmasının bozulmasına neden olur ve bazı beyin hücreleri kaybedilir. Beyin kanaması beynin içinde olabildiği gibi beynin dışındaki zarlar arasında ya da zarlar ile kafa kemiği arasında da olabilir, bu tür kanamalar daha çok kafa travmalarından sonra görülmektedir.”
ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR
Prof.Dr. Ersin Erdoğan, beyin kanamasının görülme sıklığının her 10 yılda bir iki kat arttığını anlattı. Prof. Dr. Erdoğan, 80 yaşından sonra görülme sıklığının 25 kat daha fazla olduğunu bildirdi. 55 yaş üstü erkeklerde ve daha önce inme geçiren hastalarda daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ersin Erdoğan, şu bilgiyi verdi: “Sigara beyin damarlarını bozarak kanamadan ziyade tıkanmaya sebep olabilir, kanama üzerinde pek etkisi yoktur. Beyin içi kanamalarında bir ay içindeki ölüm oranı yüzde 44 kadardır. Ama her olguyu kendi içinde değerlendirmek gerekmektedir.”
BEYİN KANAMASININ SEBEPLERİ
Prof.Dr. Ersin Erdoğan, beyin kanamasının sebebplerini şöyle anlattı: “Kafa travması: 50 yaş altındaki insanlarda en sık görülen beyin kanaması sebebidir. Yüksek kan basıncı: Bu hadisenin olması zaman alır. Damar duvarının yüksek tansiyon neticesinde yırtılması sonucu olur. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon en önemli önlenebilen beyin kanama sebebidir.
Anevrizma (baloncuk): Beyin içindeki damarın balonlaşması ile olan hadisede, zayıflayan damar duvarı yırtılır ve kanama oluşur. Kan damar anormallikleri(arteriovenöz malformasyonlar): Burada anormal damarlar belli bir sürede kanamaya sebep olabilir.”
BEYİN KANAMASINDA HASTADA OLABİLECEK ŞİKAYETLER
Şikayetler oldukça değişkendir. Bu değişkenlik kanamanın yerine, miktarına ve şiddetine bağlıdır. Şikayetler aniden ya da yavaş bir şekilde başlar. Aşağıdaki şikayetler varsa beyin kanaması olabilir. Bu durumda acil yardım alınmalıdır.
“Ani ve o zamana kadar olmayan çok şiddetli baş ağrısı, Daha önce olmayan epileptik nöbet olması (sara), Kol ya da bacakta ani güçsüzlük, Bulantı kusma (baş ağrısı ile beraber), Uyanık halin bozulması, uyku hali, Görmede değişme, Konuşma ve konuşulanı anlamada zorluk, Yutma zorluğu, Okuma ya da yazmada zorlanma, Şuur kaybı olması