Geri Dön
SerikDeri sektöründe 4 ayda 40 milyon dolar ihracat

Deri sektöründe 4 ayda 40 milyon dolar ihracat

Deri sektöründe 4 ayda 40 milyon dolar ihracat

Deri sektöründe 4 ayda 40 milyon dolar ihracat

 

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA) - TÜRKİYE Deri Konfeksiyoncuları Derneği'nin (TDKD) düzenlediği Leather&Fur Fuarı, 31 Mayıs'ta Antalya'da kapılarını açacak. TDKD Başkanı Gürkan Gözmen, "Yılın dört aylık rakamlarını incelediğimizde ihracatta yüzde 20 oranında bir artışla 40 milyon dolar ihracat söz konusu" dedi.

TDKD'nin organize ettiği Leather&Fur Fuarı, 31 Mayıs'ta Antalya'nın Serik ilçesinde kapılarını açacak. 13 ülkeden 950 yabancı alıcının ağırlanacağı fuarın sektör ihracatına en az 30 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor. Fuarda moda defilesi ile ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirilecek.

TDKD Başkanı Gürkan Gözmen, "Yılın dört aylık rakamlarını incelediğimizde ihracatta yüzde 20 oranında bir artışla 40 milyon dolar ihracat söz konusu. Önemli olan bu artışı sürdürülebilir kılmak. Türkiye, bana göre deri kürk ve konfeksiyon sektöründe üretim potansiyeli ve kalite anlamında dünyada ilk üçte. Yabancılar da aynı doğrultuda düşünüyor. Fuarımız dünyanın dört bir yanındaki alıcılar için gerçek bir çekim merkezi haline geldi. Klasik hale gelen defilemiz ise deri ve kürk modasına yön verir hale geldi" dedi.

Rusya, Ukrayna savaşının küresel ticareti olumsuz etkilediğini ifade eden Gözmen, şunları söyledi:

"Rusya, önemli ihracat pazarlarımızın başında geliyor. Burada önemli olan pazar çeşitliliğini sağlamak. Bu da üreticilerimizin dünyadaki eğilimleri yakından takip etmesinden ve yurt dışı fuarlara katılımdan geçiyor. Dernek olarak temel hedefimiz firmalarımızın daha fazla yurt dışına açılmasını sağlamak, finansmana daha kolay erişmelerine yardımcı olmak ve yeni ihracat pazarları keşfetmelerine danışmanlık sağlamak. Sektörümüzün yapısal sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Bunu başarabilirsek ülke ihracatına mevcudun 2 katı katkı sağlarız. Bunu yapacak potansiyele ve üretim kabiliyetine sahibiz."

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber