Geri Dön
AntalyaTurizm Elçisi Kedilerin Koruması Fenomen Köpek 'Aras'

Turizm Elçisi Kedilerin Koruması Fenomen Köpek 'Aras'

Turizm Elçisi Kedilerin Koruması Fenomen Köpek 'Aras'

Antalya’da tarihi saat kulesi yanında bulunan 60’a yakın kedi, Antalya’nın turizmdeki tanıtımına katkıda bulunuyor. Sevimlilikleriyle dikkat çeken kedilere bağış yapmak için standa yönelen yerli ve yabancı turistlere, çeşitli hediyeler ve Antalya’nın turistik bölgelerinin yer aldığı kart postal ile haritalar ücretsiz veriliyor. Hayvanseverler tarafından kendileri için yapılan kulübede yatıp kalkan kedilerin bekçiliğini ise ’Aras’ isimli bir köpek yapıyor.
Kalekapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) tarafından tarihi saat kulesi yanında kurulan kedi evindeki sevimli hayvanlar, Antalya’nın turizmdeki tanıtımına katkı sağlıyor. Vatandaşların sokakta bulup getirdikleri sahipsiz kedilerin, yine hayvansever yerli ve yabancı turistler bağışta bulunarak beslenmesi sağlanıyor. Ücretsiz sahiplendirmenin de yapıldığı kedi evinde bağış yapan yerli ve yabancı turistlere ise çeşitli hediyeler ve Antalya’nın turistik bölgelerinin yer aldığı kart postal ile haritalar ücretsiz veriliyor. 60’a yakın kedinin gece gündüz bekçiliğini ise Aras isminde Golden cinsi bir köpek yapıyor. Dışarıdan gelen tehditlere karşı kendini siper edip kedileri koruyan Aras, gönüllü olarak çalıştığı kedi evinde kendi hemcinslerinin karnının doymasına katkı sağlıyor. Aras’ın yaka kartındaki ‘Gönüllü’ yazısını gören yerli ve yabancı turistler, direk bağış kutusuna yönelerek, kedi ve köpekler için bağışta bulunuyor. Bağışı gerçekleştiren hayvanseverler, hazırda bulunan mamaları da alarak sahipsiz kedi ve köpeklerin bakımında kullanılmak üzere oluşturulan standa bırakıyor.

"Turistler hayvanlara karşı davranışlarımızdan yakından ilgileniyorlar"
Antalya’da 24 tane kedi evi kurduklarını söyleyen KALEDER Konsept Danışmanı Zafer Sungur, kedi evlerini 60’a tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Özellikle turistlerin yoğun oldukları bölgelere kedi evi kurduklarını belirten Sungur, “Belediyelerin yapmış olduğu mevcut kedi evleri var ama biz de bu bölgenin turistleri çekmesinden dolayı burada değerlendirdik. İnsanlara temiz görünümlü bir bahçe gibi görünsün hem de gelen turistler fotoğraf, video çeksin, Antalya’nın tanıtımına bir katkısı olsun istedik. Çünkü onların medeniyet anlayışı bu, hayvanlara karşı davranışlarımızdan yakından ilgileniyorlar. Zaten, standımızın kuruluş amaçlarından birisi, turistlerimize ücretsiz kart postal, harita dağıtmak ve Antalya’mızın tanıtımına yüzde 1’de olsa bin de 1’de olsa bir katkı sağlamak” dedi.

"İsteyen aileler buradan ücretsiz sahiplenme yapabiliyor"
Son zamanlarda vatandaşların sahiplendirmek üzere çok kedi bıraktığını söyleyen Sundur, aynı gün içerisinde de sahiplendirilen kediler olduğunu kaydetti. Kedileri sahiplendirirken kişilerin aile olmasına özen gösterdiklerini ifade eden Sungur, “İsteyen aileler buradan ücretsiz sahiplenme yapabiliyor ancak aile olması şart. Hayvansever olması gerekiyor. Kediyi alıp hevesini aldıktan sonra dışarıya atacak tarzda insanlara vermiyoruz. Ayrıca yavru kedileri tek başına da sahiplendirmiyoruz. Eğer annesi ve tüm kardeşleriyle alacaksa o şekilde sahiplendiriyoruz” diye konuştu.

"Aras’ı Antalya’da tanımayan yok"
Kedilerin bekçiliğini yapan Aras’la 6 aylıkken tanıştığını belirten Sungur, Aras’ın şu anda 6 yaşında olduğunu, son derece de akıllı olduğunu söyledi. Sevimli köpeğin Antalya ve dünyada tanınan bir isim olduğuna dikkat çeken Sungur, “Antalya’da tanımayan yok diyebilirim kendisini. Antalya’nın tanıtımı olsun diye hatta 5 bin tane magneti turistlere ücretsiz dağıttık. Belki dünyanın birçok bölgesinde dolaplarda Aras’ın resmi asılı” dedi.

"Aras’ın yaka kartını görünce bağış yapıyorlar"
Aras’ın gün içerisinde yaptıklarını da anlatan Sungur, “Aras her şeyden önce kedileri koruyor, insanlara kendini sevdiriyor. Bunu yaparken mümkün olduğu kadar insanların dikkatini çekmeye çalışıyor, dolayısıyla sadece kediler için değil köpeklere de destekler sağlıyor. Aras’ı sevmeye gelen insanlar, özellikle yaka kartını okuyan insanlar ‘Sokak hayvanları için çalışıyormuş’ deyip standımıza yöneliyorlar ve bağış yapıyorlar. Bu yaptıkları bağışlar karşısında ücretsiz hediye de alıyorlar. Yapılan bağışlarla da mama alınıyor ve biz de bu bölgede yaşayan köpeklerimize ve kedilerimizi o mamalarla besliyoruz” şeklinde konuştu.

Tehlikeyi görünce direk savunmaya geçiyor
Aras’ın gönüllü olarak çalıştığı kedi evinde 9 saatlik bir mesaisinin olduğunu ve sadece kedilere değil diğer köpeklere de faydasının dokunduğunu belirten Sungur, “Aras genelde kedilerle birlikte yemek yer, diğer köpeklerle de arası çok iyidir. Bir tek Pitbull’ları sevmez, her halde onların tehlikeli olduğunu seziyor. Ancak kedileri rahatsız edecek bir köpeği gördüğünde direk savunmaya geçer ve onları buradan uzaklaştırmaya çalışır, mümkün olduğu kadar onları korumaya çalışır” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber