Geri Dön

Tütüncü: Konyalılar Camii, zamana vurduğumuz bir mühür olacak

Tütüncü: Konyalılar Camii, zamana vurduğumuz bir mühür olacak

Tütüncü: Konyalılar Camii, zamana vurduğumuz bir mühür olacak

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yapımına başladıkları Konyalılar Camii'ni, geleneksel Osmanlı mimarisinde tasarladıklarını belirterek, “Camiye bakanlar hem medeniyetimizin güzelliklerini hem de bir şehrin değişimini görecekler. Bu cami, zamana vurduğumuz bir mühür olacak" dedi.

Kepez Belediyesi, Osmanlı mimarisinde tasarladığı ve Türk- İslam sanatlarının örneklerinin yer aldığı bir cami daha inşa ediyor.

İlçenin merkez camii olarak Yeni Mahalle'ye, 4. yüzyılın sonu ile 15 ve 16. yüzyıl geçiş dönemi Osmanlı mimarisi esas alınarak tasarlanan Çelebi Sultan Mehmed Camii kazandırılmıştı.

GAZİ BULVARI'NA OSMANLI MİMARİSİNDE CAMİ

Antalya'nın Protokol Yolu olarak bilinen Gazi Bulvarı üzerinde bulunan Konyalılar Camii de geleneksel Osmanlı mimarisindeki tasarımla yenileniyor. İmara uygun şehirleşmenin tamamlandığı Düdenbaşı Mahallesi'nde, 1979'da inşa edilen Konyalılar Camii, artan nüfus ihtiyacını karşılayamadığı için yıkılarak, yeniden inşa ediliyor. Belediye, hayırsever desteği ile 6 Eylül 2017'de temeli atılan caminin karkas inşası geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı.

CAMİNİN YAPIMINI BELEDİYE ÜSTLENDİ

Mimari projesi, Mimar Sinan'ın eseri Sokullu Mehmet Paşa Camii'nden esinlenerek hazırlanan Konyalılar Camii'nin ince işlerinin yapımı da Kepez Belediyesi eliyle gerçekleştiriliyor. İhalenin resmiyet kazanması ve yer teslimi sözleşmesinin imzalanmasından sonra yüklenici firma, geçtiğimiz günlerde Konyalılar Camii'nin yapımını başlattı. Bu kapsamda caminin avlusunda yer alan sosyal tesis ve minare yıkıldı.

TÜTÜNCÜ MİMARİ TASARIMI İNCELEDİ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ince işlerinin yapımının başlamasından sonra cami şantiyesini ikinci kez ziyaret etti. Yüklenici firma temsilcileriyle inşaat alanını gezen Başkan Tütüncü, daha sonra bilgisayar ekranında caminin mimari tasarımını inceledi. Tütüncü, Antalya'ya, mimari anlamda örnek ve her biri zamana birer mühür olan mabetler kazandırdıklarını belirterek, şöyle dedi:

“İşte bu mabetlerden bir tanesi de protokol yolu dediğimiz Gazi Bulvarı üzerine eski Konyalılar Camii'nin olduğu yere kazandırdığımız bu camimizdir. Bu cami, bölgenin gelişimi ile alakalı bize fikirler de verecek. Çünkü eskiden bu bölge, gecekondu mahallesi iken burada yaşayan hemşehrilerimiz kendi imkânları ile küçük bir cami meydana getirmişlerdi. Ağırlıklı olarak burada da Konyalı hemşerilerimiz olduğu için adına da Konyalılar Camisi demişlerdi. Artan nüfusa cevap veremeyen bu camimizi yıkarak, yeniden inşa ediyoruz. Yeni caminin ismi de geçmişe hürmeten Konyalılar Camii olacak."

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber