Geri Dön
AntalyaUyuşturucuyla İlaçsız Mücadele Ediyorlar

Uyuşturucuyla İlaçsız Mücadele Ediyorlar

Uyuşturucuyla İlaçsız Mücadele Ediyorlar

Uyuşturucu, madde bağımlılığı ve alkolizm ile mücadele programı olan Narconon’un Türkiye Temsilcisi Dila Tezemir, herhangi bir ilaç kullanılmadan bağımlılık problemini ortadan kaldıran programın, Avrupa’da, özellikle İtalya’da uyuşturucudan para kazanan kişileri rahatsız ettiğini söyledi. Dila Tezemir, "Narconon 1970’li yılların sonlarına doğru, Danimarka’dan ve Berlin’den geçerek, Aralık 1982’de İtalya’ya geldi. En büyük özelliği, herhangi bir ilaç kullanmadan bağımlılık problemini çözebilmek. Bu da uyuşturucudan yasal bir şekilde para kazanmaya çalışanları rahatsız ediyor" dedi.
İçerisinde sosyal aktivitelerin de yer aldığı Narconon Eğitim Programının, Avrupa’daki gelişme hikayesini anlatan Narconon Türkiye Temsilcisi Dila Tezemir, Avrupa’da, özellikle İtalya’da programla ilgili karşılaşılan sıkıntıları anlattı. Tezemir, herhangi bir ilaç kullanılmadan bağımlılık problemini çözen programın, Avrupa’da, özellikle İtalya’da uyuşturucudan para kazanan kişileri rahatsız ettiğini söyledi.

"Narconon, nefsi nasıl kontrol etmen gerektiğini öğretiyor"
17 yıldır madde bağımlısı olduğunu ve 2012 yılında tanıştığı Narconon programıyla hayatının değiştiğini anlatan Tezemir, "Uygulamanın ilk öğrencisi aynı zamanda ilk eğitmeni oldum. Şu an Türkiye temsilcisi olsam da bu programla hayatını geri kazanan 17 yıllık eski bir madde bağımlısıyım. Bu programı aldıktan sonra madde bağımlılığının aslında bir hastalık olmadığını, tamamen nefsani ve iradi bir eksiklikten kaynaklandığını öğrendim. Aldığımız etik ve ahlak kuralları, objektif eğitimleri ve buna benzer birçok mental eğitimlerle aslında gerçekten kim olduğumu, nefsimi nasıl kontrol etmem gerektiğini, aile sevgisini, insan sevgisini, neden maddeden uzak durmam gerektiğini, her zorlukla kolayca nasıl baş edebileceğimi öğretti" dedi.

"Allah korkusu ve Allah sevgisi, programa yardımcı oluyor"
Allah korkusu ile Allah sevgisinin programda önemli bir rol oynadığına işaret eden Dila Tezemir, "Bu ikisini yüreğinizde taşıdığınız sürece nefsinizi çok daha kolay bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Bunu, Narconon programının eğitimlerini sırasında öğrendim ve daha fazla idrak edebildim. İnsanlar çok özel canlılar aslında çokta güçlü yaratılıyorlar o kadar kıymetli özelliklere sahibiz. Yeter ki bunu nasıl anlamamız gerektiğini ve kibire girmeden kontrol ederek faydalı işlerde bu gücü kullanmayı öğrenelim. Ben bunu Narconon Programıyla öğrendim. Sizler de bunu başarabilirsiniz. Tertemiz, uyuşturucudan uzak bir hayat yaşayabilirsiniz. Çünkü hiçkimse dünyaya kötü olarak gelmiyor, hayat yolunda iyiye ve kötüye bizler karar veriyoruz" diye konuştu.

"Ailenizi her gün diri diri mezara koymaya devam mı edeceksiniz?"
Madde bağımlılarına da seslenen Tezemir, "Şimdi soruyorum insanların sizlere küçümseyen ve aşağılayan gözlerle bakmasına sizi kendi maddi çıkarları için kullanmalarına, sizin için canını vermeye hazırken ‘ölse de kurtulsa diyebilecek’ hale getirdiğin aileni her gün kendinle birlikte diri diri mezara koymaya, tuvalet köşelerinde, köprü altlarında yerlerde sürünmeye, her dakika kolluk kuvvetlerinden kaçarak, torbacı peşinde koşarak hırsızlık yaparak daha sayamadığım bir yığın suçlarla sözde yaşamaya ya da yaşıyormuş gibi yapmaya devam mı edeceksiniz?
Ben sizlerden biriyim bence bunu hak etmiyorsunuz. İşte o yüzden bu program sizin yanınızda. Bizler buna inandık ve inandığımız işi yapıyoruz. Çare var çözüm var ne kadar engel olursa olsun aşmayı öğreten bir program var. Yeter ki sizler de buna karar verin" şeklinde konuştu.

"Uyuşturucudan para kazananları rahatsız ediyor"
Programın Avrupa’daki faaliyetleri hakkında bilgiler de paylaşan Narconon’un Türkiye temsilcisi Dila Tezemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Narconon programının Avrupa’daki faaliyetleri 40 sene önce başladı. 1974 yılında İsveç programın değerleri ve etkilerini ilk anlayan ve destekleyen ülke oldu. Programın masrafları devletten karşılanmaya devam ediyor. Narconon 1970’li yılların sonlarına doğru, Danimarka’dan ve Berlin’ den geçerek, Aralık 1982’de İtalya’ ya geldi. Bu dönemde eroinden dolayı her gün insanlar ölüyordu ve fark yaratabilen her yöntem kullanıldı, bazıları şiddetli ve zorlayıcıydı ama yine etkisiz kaldı. İtalyan devleti uyuşturucu problemini başka bir uyuşturucuyla çözmeye çalışarak, bir bağımlılığı başka bir bağımlılıkla yer değiştirdi. Narconon Programı farklıdır. Ne şiddetli ne de zorlayıcı bir program, en büyük özelliği herhangi bir ilaç kullanmadan bağımlılık problemini çözmektedir. Bu da uyuşturucudan yasal bir şekilde para kazanmaya çalışanları rahatsız ediyor."

"Narconon’un İtalya’daki ilk yılları kolay değildi"
Tezemir, "Bu program çok etkili olduğunu ispatlamış olmasına rağmen İtalya’da birçok bürokratik engeller hatta suç iddiaları ortaya çıktı. Narconon’un İtalya’daki ilk yılları kolay değildi. Ama başarı rakamları, daha doğrusu kurtulan hayatlar kendiliğinden konuşur. Kurtulan yüzlerce genç, aileleriyle birlikte Narconon Programı için şahitlik yaparak, sonuçları göstererek engelleri ortadan kaldırdılar. 30 seneden beri Narconon Programı İtalya’da kendini kanıtlayarak, halkın kalbini de kazanmıştır. Bu Avrupa’daki Narcononlar’dan aldığım belgelerle ispatlı kısa bir bilgi" ifadelerini kaydetti.

"Tek isteğimiz insanların ve devletimizin bu programı daha yakından tanıması"
Programın Türkiye’de 4 yıldır uygulanıp başarılar elde etmesine karşın, hiçbir bilgiye sahip olunmadan ağır eleştirilere maruz kaldıklarını söyleyen Tezemir, "Tabi başlangıçta çok daha fazla kapı yüzümüze kapanıyordu. Şimdilerde biraz daha fazla kendimizi anlatma imkanı buluyoruz. Amacımız kendimizin hayatımızı geri kazanmamıza sebep olan Narconon ilaçsız eğitim programını kurtulmak isteyen madde bağımlısı kardeşlerimize de öğretmek. Tek isteğimiz de insanların ve devletimizin bu programı daha yakından tanıması ve uygulamada kolaylık sağlanıp daha fazla insana ulaşması. Çünkü bu program sadece madde bağımlılarına değil, hiç madde ile tanışmayan çocuklarımıza da eğitimler vererek bundan nasıl uzak durmalarını öğreten, ayrıca ailelere ve toplumda nasıl davranmaları gerektiğini anlatan bir program. Sevdiklerini bize emanet ederken insanların yüzlerindeki umut ve bize olan güvenleri bizi onurlandırıyor. Amacımız uyuşturucusuz yeni mutlu bir hayat" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber