Geri Dön

Validen, kamu kurum ve kuruluş yetkililerine sert uyarı

Validen, kamu kurum ve kuruluş yetkililerine sert uyarı

Validen, kamu kurum ve kuruluş yetkililerine sert uyarı

 

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda konuşan Vali Ersin Yazıcı, herhangi bir doğal afet durumunda bütün kurumların iletişim halinde olması gerektiğini vurguladı. Yazıcı, “Bütün kuruluşlar herhangi bir afet haberi aldığında tüm şubeleri 'Ben ne yapabilirim' diye arayacak. Sakın ola ki, bunu test etmeyin lütfen. 'Benim haberim yoktu' gibi bir cümleyi asla duymak istemiyorum. Bu cümleyi sarf eden arkadaşlara bütün hukuku zorlayarak, yapmam gereken her şeyi yaparım" dedi.
2020 yılı 4'üncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, İl Milli Eğitim konferans salonunda, Vali Ersin Yazıcı başkanlığında gerçekleştirildi. Vali yardımcıları Nurettin Ateş ve Atıf Çiçekli ile Antalya'daki tüm kamu kurum ve kuruluşları yetkililerinin katıldığı toplantıda Vali Yazıcı, 2020 yılında yapımı devam eden 534 projenin toplam tutarının 17 milyar 235 milyon 873 bin TL olduğunu ifade etti. Yazıcı, 111 biten, 305 devam eden, 58 ihale aşamasında, 53 başlanmayan ve 7 tasfiye edilen proje olduğunu aktardı. 2020 Yılı Eylül ayı sonu itibarıyla Antalya'da yürütülen projelerde parasal gerçekleşme oranının yüzde 56,93 olduğunu belirten Vali Yazıcı, bu oranın genel ve özel bütçeli kuruluşlarda yüzde 78,41, belediyelerde ise yüzde 35,46 olduğunu açıkladı.
TÜM KURUM VE KURULUŞLAR KOORDİNASYON İÇİNDE OLMALI
Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünün, kurum ve kuruluşlarının gücü olduğunu belirten Vali Yazıcı, üretilen tüm hizmetlerin çok önemli olduğunu vurguladı. Güvenlik hizmeti kadar yol ve su hizmetinin de önemli olduğunu belirten Yazıcı, tüm kurumların koordinasyon içerisinde çalışarak, vatandaşa kaliteli hizmet sunması gerektiğini söyledi. Ersin Yazıcı, “Örneğin yol hizmeti aksadığında, Antalyalı hemşerilerimizin ulaşım hizmetinde bir aksama oluştuğunda hepimiz rahatsız oluruz. Eğer güvenlik hizmetinde aksama olursa bunun sonuçlarını hep beraber öderiz. Toplumu rahatsız eden bir konu bir şekilde belediyeyi de, nüfus müdürlüğünü de etkiler. Dolayısıyla ürettiğimiz bütün hizmetleri en iyi şekilde üretmeye devam etmemiz gerekir" dedi.
'BEN NE YAPABİLİRİM DİYE ARAYACAKSINIZ'
Ersin Yazıcı, geçtiğimiz günlerde Finike ve Kumluca'da yaşanan fırtına felaketinin ardından üzüntü duyduğunu belirtti. Kış aylarının gelmesiyle birlikte yağmur, sel, fırtına gibi doğal afetlerin meydana geldiğini hatırlatan Vali Yazıcı, “Kış aylarında taşkınlar, seller meydana gelebilir. Ya da Akseki'de, Burdur bağlantı yolumuzda kar yağışıyla ilgili sıkıntılarımız oluşabiliyor. Bütün yatırımcı kuruluşlar herhangi bir afet haberi aldığında, tüm şubeleri 'Ben ne yapabilirim?' diye arayacak. Sakın ola ki, bunu test etmeyin lütfen. 'Benim haberim yoktu' gibi bir cümleyi asla duymak istemiyorum. Bu cümleyi sarf eden arkadaşlara bütün hukuku zorlayarak, yapmam gereken her şeyi yaparım. Özellikle afet olduğunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünün varlığını hep beraber gösterebiliriz" diye konuştu.
'TÜM BİRİMLERİNİZE BU İKAZI YAPIN'
Geçen koordinasyon toplantısında orman yangınlarına karşı müdahaleler için tüm kurum ve kuruluşlara seferber olmaları konusunda önemli uyarıda bulunduğunu hatırlatan Vali Ersin Yazıcı, “Orman yangınlarındaki koordinasyonumuz genel manada iyiydi. Aynı hassasiyette lütfen devam edilsin. Çünkü, bu tür işlerle ilgili birlik ve beraberlik içerisinde gücümüzü topladığımızda çok seri bir şekilde sorunu çözeceğiz ya da sorunu hafifleteceğiz. En alttaki birimlerinize bu ikazı lütfen yapın" dedi.
VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR
Covid-19 ile mücadelenin devam ettiğini aktaran Ersin Yazıcı, pandeminin kurallarına tam olarak riayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Maske, mesafe başta olmak üzere hijyen kurallarına uyulması gerektiğini aktaran Yazıcı, “Kurumunuza gelen kişilerin de uymasını sağlamanız gerekiyor. HES uygulamaları başladı. Bu konuda hassas olun. Tüm tedbirler, filyasyon çalışmaları hepsi bir bütün. Bir an önce bu durumu atlatmamız lazım. Şu ana kadar bunu şehrimizde çok iyi yönettik. Eylül ayında artışlarımız oldu. Eylüle göre şimdi biraz düştü. Fakat süreç devam ediyor. Hizmet sunduğunuz tüm alanlarda örnek olacak şekilde, titizlikle pandemiye, kurallara uymaya devam edeceğiz" diye konuştu.
'OKULLARDA VAKA SAYISI YOK DENECEK KADAR AZ'
Koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların kademeli açıldığını hatırlatan Ersin Yazıcı, “Okula katılım, ilkokullarda yüzde 9, lise sonlarda ve köy okullarımızda yüzde 3.4- 4 civarında okula göndermeyen var. Eğitim konusunda da bütün kurumlar 'Okullarımıza nasıl destek olabilirim' sorusunu sorsun. Eğitime destek verelim. Okulların açılmış olması, hayatın normalleşmesi anlamına geliyor. Eğer okullarımız açık olursa, ekonomik, sosyal ve psikolojik manada buna ihtiyacımız var. İlk haftanın sonuçları iyi. Okullarda vaka sayımız yok denecek kadar az. Böyle devam ederse inşallah daha da iyi olacak. Bu konuda herkes okullara destek versin. Çocuklar hepimizin geleceği" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber