Geri Dön
AydınKEBUDER ’ÇOCUK GELİNLER’E SAVAŞ AÇTI

KEBUDER ’ÇOCUK GELİNLER’E SAVAŞ AÇTI

KEBUDER ’ÇOCUK GELİNLER’E SAVAŞ AÇTI

Küçük Eller Büyük Umutlar Derneği (KEBUDER) Çocuk Gelinler Projesi kapsamında İncirliova Acarlar Mahalle halkını erken yaşta evlilik konusunda bilinçlendirdi.
Aydın’ın Efeler ilçesinde 2011 yılında kurulan ve 100’ün üzerinde üyesi bulunan Küçük Eller Büyük Umutlar Derneği (KEBUDER) tarafından çocuk yaştaki evliliklerin önüne geçmek amacıyla "Küçük Gelinler" adlı proje hayata geçirildi. Konferansta aileler hukuki, sosyal, psikolojik, sağlık ve eğitim alanında bilgilendirildi.
Acarlar 60. Yıl Ortaokulu’nda düzenlenen konferansa İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, İncirliova Belediye Başkan Yardımcısı Baki Aslantaş, Okul Müdürü Ali Galip İvren, Efeler Belediyesi Meclis Üyeleri Afşin Avukat Burak Öztürk ve Ufuk Güneş, KEBUDER Başkanı Perihan Öztürk, Türk Ocakları Aydın Şube Başkanı Doktor Eyüp Doyuran, Psikolog Süleyman Çokay, KEBUDER üyeleri ve Acarlar mahalle halkı katıldı.
"ACARLAR KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİĞİ NORMAL GÖRÜYOR"
Aylar öncesinden çocuk gelinlerle ilgili çalışmalar başlattıklarını ve ulaşabildikleri her yere ulaşarak erken yaşta evliliğin zararlarını vatandaşlara anlatacaklarını belirten KEBUDER Başkanı Perihan Öztürk, "Biz Küçük Eller Büyük Umutlar Derneği olarak yaklaşık 6 ay öncesinde çocuk gelinlerle ilgili bir çalışma başlattık. Önce saha çalışması düzenledik, sonrasında maddi kaynakları bulduk. Acalar’da kökleşmiş bir kültür var malesef. Küçük yaşta evlilikleri çok normal olarak görüyorlar. Hatta 18-19 yaşına gelmiş çocuklar evlenmediği takdirde evde kalmış olarak sayılabiliyorlar" dedi.
Küçük yaşta evlenen çocukların, evlerinin bakım yükünü üstlendiğini kaydeden Öztürk, "Erken evlenen kızlar küçük yaştan itibaren çocuk doğurmaya da başlıyorlar, aynı zamanda evin bakım yükünü alıyorlar, tarlada, pazarda çalışıyorlar. Dolayısıyla kendi kültürlerinden ayrı ve doğalarına aykırı bir konum içine sokuluyorlar. Biz bir tane bile, kız çocuğumuz bile olsa bunu tekrar topluma kazandırmak, özellikle bilim, kültür, sanat, spor alanında kendi yeteneklerini geliştirebilmeleri açısından ufuklarını açmak amacıyla konferans düzenledik. İnşallah bundan sonraki dönemlerde de çalışmalarına devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
"ÖLÜM RİSKİ VAR"
Dr. Eyüp Doyuran, erken yaşta evliliğin genç kızlara eğitimsizliğin ve yoksulluğun getirdiğini söyleyerek, “15-16-17 gibi çok erken yaşlarda evlenip hamile kalan kızlarda, 30’lu yaşlara göre evlenen hemcinslerine karşı 5 kat daha fazla ölüm riski taşıyor. Erken yaşta gebelik hem anneye hem de bebeğe zarar verir” dedi. Doyuran, ayrıca erken yaşta evliliğin intiharı da beraberinde getirdiğine dikkati çekti.
"ÇOCUKLARINIZI TAKİP EDİN"
Avukat Afşin Burak Öztürk erken yaşta evliliğin, çocuk istismarının hukuksal boyutunu ele aldığı konuşmasına geçmeden önce katılımcılara kendi hayatından örnekler verdi. Avukat olmasının okumayı seçmesinin bir tercih olduğunu belirten Öztürk, “Manavda da çalıştım, tarlada da. Köyü, toprağı, hayvanı ya da sokağı çok iyi bilirim. Ama ben okumayı tercih ettim” dedi. Avukat Öztürk 18 yaşından küçük her bireyin çocuk olduğuna vurgu yaparak, “18 yaşından gün almamış bir bireye yapılmış her türlü suç, çocuklara yapılmış suçtur ve ağırlaştırılmış cezaları vardır. Evlenilse dahi bu cezalardan kurtulamazlar. Çocuklarınızı mutlaka takip edin. Baskılayıcı, dışlayan ve susturucu olmamanız gerekir. Aksi halde çocuklar kendilerine yapılanı anlatmaktan korkarlar ve suçu işleyen kişinin yaptığı yanına kar kalır" dedi.
Yaşı küçük çocukla cinsel birlikteliğin yasada ağır suç olarak belirtildiğini ifade eden Avukat Ufuk Güneş ise, "Reşit olmayan çocuklarla cinsel birliktelik yaşamak 16 yıl hapis cezasından başlar ve evlenilse dahi cezası ortadan kalkmaz” açıklamalarında bulundu.
Psikolog Süleyman Çokay da erken yaşta evliliğin psikolojik zararlarını anlattığı konuşmasında, çocukların eğitim hayatına devam etmemesi, küçük yaşlarda evlendirilmesinin ciddi psikolojik sorunlara yol açtığını söyledi. Çokay, “Anne baba olarak üzerinize düşen görevleri yapacağınıza inanıyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber