Geri Dön
Balıkesir‘EDREMİT KÖRFEZİ ÇİZİK YEŞİL ZEYTİNİ’ COĞRAFİ İŞARETİ TESCİL EDİLDİ

‘EDREMİT KÖRFEZİ ÇİZİK YEŞİL ZEYTİNİ’ COĞRAFİ İŞARETİ TESCİL EDİLDİ

‘EDREMİT KÖRFEZİ ÇİZİK YEŞİL ZEYTİNİ’ COĞRAFİ İŞARETİ TESCİL EDİLDİ

“Edremit Körfezi Çizik Yeşil Zeytini” Türk Patent Enstitüsü tarafından 189 tescil numarası ile 18.07.2014 tarihinden geçerli olmak üzere coğrafi işaret olarak tescil edildi.
Edremit Körfezi Çizin Yeşil Zeytini tescilinin onaylanmasının ardından Edremit Ticaret Odasında bir tanıtım töreni yapıldı. Törene, odayı yönetimi, üyeleri ve yetkililer katıldı.
Tören sonrasında yapılan yazılı açıklamada “Edremit Körfezinde bölgeye adapte olarak yetiştirilmiş olan zeytin fidanlarını Edremit Körfezi coğrafi işaret sınırları dışında kullanmak suretiyle ürettikleri zeytinleri de “Edremit Körfezi Çizik Yeşil Zeytini” adı altında satabileceğini düşünen pek çok işletme ve tüccar bulunmaktadır. Ancak, tescilli ismin kullanımı 1995 tarih ve 555 sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile sınırlandırılmıştır. Edremit Körfezi Çizik Yeşil Zeytini “menşe adı” ile koruma altında olduğu için üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin hepsinin tescilde belirtilen coğrafi sınırlar içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle Akhisar ilçesinde ya da Adana ilinde yetiştirilen bir Edremit(Ayvalık) zeytin fidanından elde edilen zeytinlere işlendikten sonra Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini adını vermek kanunen suç teşkil etmektedir. Tüketicilerin tanınan süre sonunda satın almış oldukları ‘’Edremit Körfez Yeşil Çizik’’ Zeytininin orijinal ürün olup olmadığını anlamak için ambalajındaki hologramlı ve logolu etikete bakmaları yeterli olacaktır” denildi.
Açıkalamada “Edremit Körfezi Çizik Yeşil Zeytininin coğrafi işaretinin kullanılabilir bir duruma getirilebilmesi için tescil kapsamındaki coğrafi sınırlar içerisinde yetiştirilen ürün miktarının ve üreticilerin kayıt altına alındığı ve satılan her ambalajlı ürünün izlenebilirliğinin sağlandığı bir kontrol sistemi oluşturulacaktır. Logolu marka tescil işlemlerimizde başlamış olup devam etmektedir. Bu sistem aynı zamanda tüketicilerin tescilli ürünü ayırt etmelerini sağlayacak logolu bir kontrol etiketini de kapsamaktadır. İzlenebilirlik karekod sistemi ile sağlanacak olup, karekodun herhangi bir kişi tarafından kopyalanmasının önlenmesi için hologramlı etiket ile garanti altına alınmıştır” denildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber