Balıkesir Gönen sulama sahası çeltik ekimine hazırlıyor

Gönen sulama sahası çeltik ekimine hazırlıyor

29.01.2024 - 12:03 | Son Güncellenme:

Gönen sulama sahası çeltik ekimine hazırlıyor

Gönen sulama sahası çeltik ekimine hazırlıyor

BALIKESİR, (DHA)-BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi, pirinç yetişen Gönen sulama sahasında; aşırı yağış ve taşkınlar sebebiyle devrilen kanaletlerin yerlerine yerleştirildiğini belirtip, ana kanalın içerisindeki tortuların temizlenerek alanın çeltik ekim sezonu öncesinde çiftçiler için hazır hale getirildiğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi; aşırı yağış ve taşkınlardan dolayı 800 adet kanaletin yerle bir olduğu Gönen Ovası'nda çalışmalarını gerçekleştirerek mayıs ayındaki çeltik ekim sezonuna hazır hale getiriyor. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Balıkesir Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü (BASKİ) Su Tesisleri Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından pirinç yetişen Gönen sulama sahasındaki devrilen kanaletler yerlerine yerleştiriliyor, paletli kepçelerle 84 kilometre uzunluğundaki ana kanalın içinde biriken tortular temizleniyor, yosun ve yabancı otlarla mücadele konusunda da ilaçlama işlemleri gerçekleştirilerek çeltik ekim sezonu için hazır hale getiriliyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Gönen ilçesinde 40 mahalleye tarımsal sulama hizmeti veren BASKİ; sağ ve sol sahil sulamasında 220 adet baca ve sifon geçişi temizliği, ekskavatör ile 13 kilometrelik drenaj ve tahliye temizliği ile ana kanal üzerindeki tahliye, çek ve ayrım kapaklarının tamamının bakım onarımını tamamladı. 84 kilometrelik ana kanalın çift taraflı yabancı otlarının biçimine, ova pompalarının ve sabit pompa istasyonların bakım onarım çalışmaları ile ana kanalın içerisindeki rüsubatın temizliği ve beton yapılarda meydana gelen su kaçaklarını önlemek adına sıva işlerine de devam eden BASKİ çalışmalarını gerçekleştiriyor.

'ARAZİ SUYLA BULUŞTURULUYOR'
BASKİ Su Tesisleri Dairesi Başkanlığı Gönen Sulaması Saha Sorumlusu Erdi Bincan, alanda yapılan çalışmalar hakkında "Aşırı yağışlardan ve taşkınlardan dolayı sahamızda ciddi hasarlar meydana geldi. Yaklaşık 800 adet kanaletimiz eyerleriyle birlikte yerle bir oldu. Ekip arkadaşlarımla birlikte bunları en hızlı şekilde sezona yetiştirmek için çalışmaktayız. Aynı zamanda 84 kilometre ana kanalımızın biçim işleminin yaklaşık 40 kilometresindeyiz. Paletli kepçemizle de içindeki tortuyu temizlemekteyiz. Temizlik işlemleri bittikten sonra da yosun ve yabancı otlarla mücadele konusunda ilaçlamamızı yaptıktan sonra sezona sağlıklı bir şekilde girmeyi planlıyoruz. Ağırlıklı olarak kanalet bakımımız ve ana kanal, taşıyıcı kanalımızın temizliğiyle meşgul olmaktayız. Sezon öncesine kadar bütün hazırlıklarımızı tamamlayıp, çiftçimize suyu ulaştıracağız" diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI