Geri Dön

GENÇ CERRAHLAR BATMAN’DA BİR İLKİ BAŞARDI

GENÇ CERRAHLAR BATMAN’DA BİR İLKİ BAŞARDI

Batman Bölge Devlet Hastanesi genel cerrah doktorları önemli başarılara imza atıyor. 25 yaşındaki kadın hastaya yapılan laparaskopik duodenal derotasyon operasyonu ile Bölge Devlet Hastanesi genel cerrahları Batman’da bir ilki başardı.
Ameliyata ilişkin bilgi veren Bölge Devlet Hastanesi Genel Cerrahları Emre Gündoğdu, Beşir Şimşek, Salih Demirelli, Yılmaz Akyüz ve Süleyman Öden, Suriye’den gelen 25 yaşındaki Nura Bıro isimli hastanın, yıllardır bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetlerinden dolayı yeterince beslenemediği ve gelişme geriliği nedeniyle acil servislerine başvurduklarını söyledi. Genel cerrahlar, "Yapılan tetkikler sonucu hastaya ‘Süperior Mezenterik Arter (Wilkie’s) Sendromu’ tanısı konuldu. Bu vakaya dünyada şu ana kadar 500’ün altında vaka bildirildi. Çok ender görülen bir hastalık olması nedeniyle tanı koymakta güçlük yaşanmakta, bu durum hastaların tedavilerini de aksatmaktadır. Bu hastalıkta 12 parmak bağırsağını besleyen ana atar damar olan SMA ve aort damarı arasında yeterli açı olmadığı için tıkandığı, bunun sonucunda midenin ve 12 parmak bağırsağının çok genişlemesi nedeniyle yiyecek ve içeceklerin bağırsaklara geçişinde problem olmaktadır. Ameliyat öncesi 2 hafta beslenme desteği ile tedaviye başladığımız hastamıza, Türkiye’de yapılan ilk ameliyatlardan biri olan laparaskopik duodenal derotasyon operasyonu yapıldı" dedi.
"EKİP OLARAK BAŞARILI SONUÇLAR ALIYORUZ"
Ameliyat sonrası 12 parmak bağırsağında daralmaya neden olan sebebin ortadan kaldırıldığına ve hastanın beslenme probleminin çözüldüğüne dikkat çeken genel cerrahlar, "Ameliyat sonrası 12 parmak bağırsağında daralmaya neden olan sebep ortadan kalktığı için hastanın beslenme problemi de çözülmüş oldu. Hastamız, ameliyatın 3’üncü gününde bulantı-kusma olmadan yemek yemeye başladı” dedi. Genç ekip ilaveten, “Birçok hastalıkta yapılabilecek büyük ameliyatları yapma bilgi ve becerisine sahibiz. Bireysel çalışmaktansa ekip olarak çalışmayı tercih ediyoruz. Vakaların ameliyat kararından ameliyat sonrası bakımına ve taburcu olmasına kadar gecen süreci birlikte yürütüyoruz. Böylece hastaların ameliyat ve tedavilerinde daha başarılı sonuçlar alıyoruz" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber