Geri Dön
BilecikBOZÜYÜK OSB GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR

BOZÜYÜK OSB GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR

BOZÜYÜK OSB GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) 80 parselin 42 tanesinin sanayicilere tahsis edildiği, halen 25 faal fabrikalarda 2 bin kişinin istihdam edildiği kaydedildi.
Konu ile ilgili olarak açıklama yapan OSB Bölge Müdürü Cemal Gerem, OSB’nin son durumu hakkında bilgi verdi. Bozüyük OSB’yi Türkiye’nin önde gelen OSB’lerinden biri haline getirmek için çalıştıklarını Allah nasip ederse çok yakın zamanda hep birlikte yaşayıp bunun gerçekleştiğini de inşallah göreceklerini söyledi. Cemal Gerem, yaptığı açıklamada, Bozüyük Organize Sanayi Bölgesinde şu anda 80 adet sanayi parseli olduğunu, bunların 42 tanesinin sanayicilerimize tahsisinin yapıldığını ve 25 tane firmanın da OSB içinde faal durumda olduğunu söyledi. Cemal Gerem, bu 25 fabrikada toplamda yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edildiğini de sözlerine ekleyerek, "Bozüyük Organize Sanayi Bölgesinde altyapı için yaptığımız ve devam etmekte olan yatırımların toplamı 55 milyon Türk Lirası civarındadır. Yapılan bu hizmetlerin bedeli tamamen OSB’mizin kendi öz kaynaklarından karşılanmaktadır. Bunlar devlete ya da millete 1 kuruş yük olmadan gerçekleştirilen yatırımlardır. Geçen sene sonunda yapmış olduğumuz parsel tahsislerimiz neticesinde OSB’mizde ki doluluk oranı alan olarak yüzde 65’lere dayanmış durumdadır. Şu anda dışarıdan bakıldığında bu pek fark edilmiyor olabilir. Bunun sebebi tahsisi yapılan son parsellerin üretime geçmemiş olmasından kaynaklanıyor. Decovita gibi Kipaş Holding gibi, Teknotherm gibi firmalarımızın faaliyete geçmesi ile farklılık herkes tarafından daha rahat gözlemlenebilecektir. Kaldı ki burada zikretmediğim 5 firma daha bu sene içinde inşaatlarına başlayıp 2016-2017 gibi de üretime geçeceklerdir. Bulunduğu konum ve tamamlanmış altyapısıyla bölgede oldukça öne çıkan OSB’mizde bu sayılan firmaların üretime geçme süreçlerinde yeni yeni taleplerin geleceği ve ilave parsel tahsislerinin de yapılacağı düşünüldüğünde, 2023 hedefleri doğrultusunda Cumhuriyetimizin 100. yılında Bozüyük OSB olarak bizler kendi üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmiş olmanın huzuru içinde olacağız. Zira bölge ve ülke ekonomisine nasıl katkıda bulunabiliriz, gençlerimize ve çocuklarımıza nasıl daha iyi bir gelecek temin edebiliriz bunun için dertleniyoruz, bunun için çalışıyoruz. Milli gelirin ve toplumsal refah seviyesinin yükselmesi için çalışıyoruz. OSB’mizdeki parsellerde taban alanı yapılaşma katsayısının yüzde 70’e çıkarılmış olması, elektrik hatlarının galeri ve borulama yöntemiyle yer altına alınıyor olması, OSB cadde ve sokak aydınlatmalarının yapımına start verilmiş olması, elektrik bakım onarım ve işletme ekibimizin kurulmuş olması, OSB’mizdeki firmalarımıza yüzde 6,50 iskontolu elektrik enerjisi temin ediyor olmamız veya arıtma tesisimizin inşaatının devam etmekte olup en geç 2016 da faaliyete geçecek olması ya da OSB’miz deki su kaynaklarını artırma çalışmalarımız gibi şu anda daha aklıma gelmeyen birçok hizmeti burada ayrıntılarıyla anlatmak pek mümkün gözükmüyor" diye belirtti.
OSB’DEKİ EKSİKLER
Bozüyük OSB’deki eksik ve kusurları da anlatan Bölge Müdürü Cemal Gerem, şunları ifade etti;
"Samimiyetle ifade etmek isterim ki, tüm arkadaşlarla birlikte iyi niyetle gayretli bir şekilde hep daha iyisi için çalışıyoruz. Sonra biz bu işleri inanın 24 saat esasına dayalı şekilde düşünüyoruz, kafa yoruyoruz. Eksilerimizin, yapmamız gerekenlerin neler olduğunu da biliyoruz. Bunların hepsini zamanı geldikçe gerçekleştiriyoruz. Örnek vermek gerekirse; her şeyden önce OSB de kendimize ait bir hizmet binamız yok. Teknik destek binamız yok. OSB ye giriş kapımız yok. Güvenliğimiz eksik. İtfaiyemiz, sağlık ekibimiz ambulansımız yok. Camimiz yok. Peyzajı tamamlanmış park ve spor alanlarımız yok. Kreşimiz yok. Cadde ve sokak numaralandırmalarımız ve tabelalarımız yok. OSB içinde iş ve meslek garantili Endüstri Meslek Lisesi veya Meslek Yüksek Okulumuz yok. Ar-Ge birimimiz yok. Bankalarımız ve küçük ticarethanelerimiz yok. Daha belki başka bir sürü şey yok. Yukarıda sayılanlar henüz belki yok ama bunları yapıp tamamlayacak bilgi ve becerimiz ve ekonomik imkânlarımız var. Her şeyden önemlisi tüm bu hizmetlerin önünü açan Yönetim Kurulumuz ve Müteşebbis Heyetimiz var. Bozüyük OSB’yi Türkiye’nin önde gelen OSB’lerinden biri haline getirmek için çalışmalarımız tüm hızıyla sürmektedir. Allah nasip ederse çok yakın zamanda hep birlikte yaşayıp bunun gerçekleştiğini de inşallah göreceğiz.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber