Bitlis BEÜ’de ‘2. Bal Festivali’ panel ile başladı

BEÜ’de ‘2. Bal Festivali’ panel ile başladı

24.10.2023 - 15:13 | Son Güncellenme:

BEÜ’de ‘2. Bal Festivali’ panel ile başladı

BEÜ’de ‘2. Bal Festivali’ panel ile başladı

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Bal Festivali’ düzenlenen panel ile başladı. “Türkiye Arıcılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu panelde arıcılığın sorunları masaya yatırıldı.

Bitlis Eren Üniversitesi, Bitlis Belediyesi Tatvan Belediyesi, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV), Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliğinin organizesinde düzenlenen festival BEÜ Rahva yerleşkesindeki konferans salonunda başladı.

Festivale BEÜ Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Tatvan Belediye Başkanı M. Emin Geylani, Kurum amirleri, STK temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Gazze'de yaşanan savaştan dolayı üzgün olduklarını belirterek, festivalin sadece Bitlis Balı tanıtımıyla sınırlı olacağını söyledi.

İsrail'in Filistinlilere yaptığı zulümden dolayı buruk bir festival olacağını ifade eden Rektör Elmastaş, Bitlis Eren Üniversitesi olarak bal konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek,"Geçen sene 75 kovanla arıcılık işletmemizi kurduk bal üretmeye başladık. Bitlis balı meşhurdur, kalitelidir, fakat bunun standarda bağlanması gerekiyordu. Markalaşması gerekiyor ve biz de üniversite olarak arıcılık programımızı açtık ve 25 öğrenciyle eğitim öğretime başladık. Bilim ve Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni kurduk. Bal analiz laboratuvarını oluşturduk ve akredite süreci devam ediyor. Bugün de burada ikinci Bitlis Balı festivalini düzenliyoruz."

Daha sonra konuşan Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, balın Bitlis için önemli bir değer olduğunu, ancak istenilen düzeyde girdi ve tanıtım sağlamadığını söyledi.

Moderatörlüğünü Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Yılmaz’ın yaptığı “Türkiye Arıcılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu panele Kahramanmaraş Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Yeninar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Gül ve Bitlis Eren Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Demir panelist olarak katıldı. Yaklaşık 2 saat süren panelde arıcılar panelistlere sorular yöneltti. Program daha sonra katılan panelistlere plaket verilmesi ile sona erdi.

Festival daha sonra kapalı spor salonunda düzenlenen çeşitli bal yarışmaları ile devam etti. Yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.  (DHA)

FOTOĞRAFLI