Bitlis Bitlis'te elektrik arazıları, 'sonic' ve termal kameralarla tespit ediliyor

Bitlis'te elektrik arazıları, 'sonic' ve termal kameralarla tespit ediliyor

20.10.2023 - 09:39 | Son Güncellenme:

Bitlis'te elektrik arazıları, 'sonic' ve termal kameralarla tespit ediliyor

Bitliste elektrik arazıları, sonic ve termal kameralarla tespit ediliyor

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS, (DHA)- BİTLİS'te, elektrik arıza ekipleri, özellikle kış mevsiminde ulaşmakta güçlük çektikleri elektrik arızalarını termal kameralarla tespit ediyor. Ekipler, kış mevsimi öncesi kesintisiz elektrik sağlamak için de şebekeleri  'sonic' ve termal kameralarla kontrol ederek, arızaları gidermeye çalışıyor.
Çetin kış şartlarının yaşandığı Bitlis’te, Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) Bitlis İl Müdürlüğü ekipleri, kış mevsimi öncesi arızaların olduğu bölgeleri termal kameralarla tespit edip, müdahale ediyor. Kış aylarında arıza çıkarabilecek şebekeler ve direkler, önceden tespit edilerek arızalar gideriliyor. VEDAŞ Bitlis İl Müdürü Bahadır Demir, çalışmaların yapıldığı bölgede incelemelerde bulunarak, bilgi aldı. Demir, kış öncesi yürütülen bakım onarım çalışmalarında teknolojik aletleri kullanarak, arızaları önceden tespit edip müdahale ettiklerini söyledi.
‘ŞEBEKENİN RÖNTGENİNİ ÇEKİP, ARIZA OLUŞMADAN MÜDAHALE EDİYORUZ’
Elektrik akımının kablolardan geçerken ısı ve ses çıkardığını, bunları tespit etmek için de 'sonic' ve termal kameralardan yaralandıklarını belirterek, "Şebeke unsurlarında arızaların önceden belirlenmesine yardımcı olmak için teknolojik aletler kullanmaya başladık. Bunlardan biri ‘sonic’ adı verilen sese duyarlı olan bir cihaz. Elektrikle çalışan araçlar genelde arıza belirtileri ses ve ısı olarak ortaya çıkıyor. Bunları tespit edebilmek için 'sonic' cihazlar kullanıyoruz. Şebekelerimizi ‘sonic’ cihazlarla izleyip, oluşabilecek arızaları tespit ediyoruz. Bununla birlikte önemli olarak görüp, kullandığımız termal kameralardır. Bu kameralarla şebeke unsurlarında oluşan arıza kaynaklı ısıları önceden tespit edip arıza oluşmadan müdahale etmeyi sağlıyor. Bu da bizim işimizi çok kolaylaştırıyor. Açıkçası şebekenin röntgenini çekiyoruz. Arıza oluşturabilecek unsurları arıza oluşmadan müdahale ederek, kesintisiz bir enerji akışını sağlıyoruz." dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Yazarlar