Geri Dön
Burdur2. Uluslararası Göller Arası Basketbol Turnuvası

2. Uluslararası Göller Arası Basketbol Turnuvası

Kuruyan göllere dikkati çekmek amacıyla Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Göller Arası Basketbol Turnuvası'nın tanıtım toplantısı yapıldı

BURDUR (AA) - Burdur'da kuruyan göllere dikkati çekmek amacıyla Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Göller Arası Basketbol Turnuvası'nın tanıtım toplantısı yapıldı.

Bu yıl Avrupa'dan da bazı takımların katılmasıyla uluslararası bir boyut kazanacak olan ve 22-24 Haziran'da yapılacak organizasyonun tanıtım toplantısı, Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirildi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, burada yaptığı konuşmada, amaçlarının kuruyan göllere dikkati çekmek olduğunun altını çizerek, "Sporun birleştirici gücünü kullanmak istiyoruz. Burdur halkının farklı bir etkinliğin içinde olmasını sağlayarak, gençlerimizi de bilgisayar dünyasından çıkarıp onların fiziksel bir aktivitenin içinde yer almasına ön ayak olmayı hedefliyoruz." dedi.

Ercengiz, kendisi için en büyük kazancın 40-50 çocuğun ve gencin basketbola ilgisini çekmek olduğunu vurgulayarak sporun her yaşta yapılması gerektiğini söyledi.

Sağlıklı yaşam için sporu belli bir yaştan itibaren alışkanlık haline getirmenin önemini anlatan Ercengiz, şöyle konuştu:

"Sporu alışkanlık haline getirmenin insan ömrünün uzamasına, kötü alışkanlıklardan uzak kalmaya ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını görebiliriz. Spor yapıldıkça ilaca ve sağlığa harcanan paranın azaldığını göreceksiniz. Gelişmiş ülkelerde insanları spor yapmaya yönelten bir çok teşvik var. Bizim yerel yönetimler olarak görevlerimizden biri de bu alışkanlıkları çocuk yaşta kazandırmak ve ilerleyen yaşa bir disiplin olarak götürmek. Uluslararası ikincisini düzenleyeceğimiz bu turnuvanın Burdur'daki genç nüfus tarafından daha çok ilgi çekeceğini düşünüyorum. Geçen seneden bir takım dersler çıkardık, eksikliklerimizi gördük. Turnuvada ilgiyi daha çok nasıl arttırabiliriz? Daha çok sporcuyu nasıl getirebiliriz, bunların dersine iyi çalıştık."

Eski milli basketbolcu Ermal Kurtoğlu da geçen yıl turnuvaya gelmelerinin asıl amacının bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Amacımız, Burdur Gölü'nün ve birçok gölün yaşadığı sorunları kamuoyunda uyandırmak. Ümit ederim ki buna ufakta olsa bir katkımız olmuştur. Yurt dışına Türkiye'de de böyle projelerin olduğunu duyurmak, Türkiye açısından çok güzel bir şey. Türkiye çok güzel bir coğrafyaya sahip, umarım ki yurt dışından gelecek misafirler de bunu görecektir."

Toplantı, konukların dinleyicilerin sorularını cevaplamasının ardından sona erdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber