Geri Dön
BucakBucak sahlebinin çiçeği takı modeli oldu

Bucak sahlebinin çiçeği takı modeli oldu

Bucak sahlebinin çiçeği takı modeli oldu

Bucak sahlebinin çiçeği takı modeli oldu


 
Halim AKCA/BUCAK, (DHA) - BURDUR'un Bucak ilçesinde yetiştirilen Bucak sahlebinin çiçeği, kadınların el emeğiyle hazırladığı boncuktan takı, kolye gelin başı tacı ile kumaşa dikilen nakışlara ilham oldu.
Bucak ilçesinde Toros dağlarının yüksek kesimlerinden özenle toplanan yabani orkide bitkisinin yumrularından elde edilen sahlep, el sanatlarına ilham oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012'de ilçeyi ziyaretinde kendisine ikram edildikten sonra gazetecilere "Çarşı pazar değil, hakiki Bucak sahlebi" demesinin ardından ülke geneline ünü yayılan sahlebin oluştuğu orkide çiçeği, kadınların boncuk tasarımı ve nakış örgülerine model oldu. İlçede yaşayan kadınlar, orkidenin çiçeğini model olarak tasarlayıp kumaşlara nakış, boncuklarla kolye, toka, gelin başı tacı üretti.
Bucak sahlebi bitkisinin güzelliğini kumaş ve boncuklarla buluşturan Bucak Halk Eğitim Müdürlüğü öğretmen ve kursiyerleri tasarımlarıylma sahlebin ününe ün katmaya hazırlanıyor. Bucak Halk Eğitim Merkezi öğretmen ve kursiyerleri ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

FOTOĞRAFLI
  

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber