Geri Dön
DenizliMikrokredi ofisinden kadınlara destek

Mikrokredi ofisinden kadınlara destek

Mikrokredi ofisinden kadınlara destek

Mikrokredi ofisinden kadınlara destek

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)-DENİZLİ'de dar gelirli kadınların aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi, kadın girişimcilere destek olmayı sürdürüyor. Düzenlenen törende 21 girişimci kadına toplam 85 bin liralık çek verildi.

Kendi işini küçük sermayelerle kurup, ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlara destek olmak için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) iş birliği ile 2009 yılında kurulan Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi, kadın girişimcilere destek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda kadın girişimcilere yönelik mikrokredi çek dağıtım töreni düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ve girişimci kadınlar katıldı. Programda TİSVA, Aziz Akgül, Begüm Kondakçı, Nurdan Tekeoğlu'nun yapımcılığını üstlendiği ve yönetmenliğini Orhan Tekeoğlu'nun yaptığı '7 Kibele' belgeseli girişimci kadınların beğenisine sunuldu.

'MİKROKREDİ 64 İL, 93 ŞUBEDE FAALİYET GÖSTERİYOR'
TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, dar gelirli kadınların ticari yaşamda aktif olmaları için 2003 yılında dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleriyle kurulan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Prof. Dr. Aziz Akgül, "Mikrokredi uygulamasını görmek üzere önce uluslararası bir konferans daha sonra Diyarbakır'da ilk mikrokredi uygulamasını yaptık. Şu anda da 64 ilde 93 şubede 200 binden fazla kadının faydalandığı bir uygulama gerçekleştirdik. Bugün itibariyle 44 bin civarında kadına sermaye desteği sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

'AMACIMIZ KADINLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK'
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise kadınların önündeki engelleri kaldırmak ve onlara fırsat eşitliği sunmak amacıyla ofisi kurduklarını belirterek, "Sizler de desteklerimizi çok iyi kullanıyorsunuz. İyi ki bu işe girmişiz, destek olmuşuz. Biz bu konuda çok mutluyuz. Çünkü üretmek gerekiyor. Bizi üretim kurtarır. İnsana boş durmak yakışmaz. Her zaman kadınların yanındayız. Üretmek arzusunu gerçekleştiremeyen kardeşlerimizin önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz, bu bizim birinci vazifemizdir" dedi. Denizli Valisi Ali Fuat Atik de belediyenin kadın girişimcilere yönelik yaptığı destekleri yakinen takip ettiğini belirterek, "Osman Başkanımız ve ekibi, kadınlarımızın üretimine yönelik çok ciddi faaliyet içerisindeler. Sizlere sunulan hizmetlerin hakkını yerine getiriyorsunuz. Bizler de yöneticiler olarak sizlere desteğimizi sonuna kadar devam ettireceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Atik, Zolan ve Prof. Dr. Akgül, Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi'nden destek alan 21 girişimci kadına toplamda 85 bin liralık çek dağıtımını yaptı.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber