DiyarbakırDİYARBAKIR’DA YALITIM YATIRIMI ARTTI

DİYARBAKIR’DA YALITIM YATIRIMI ARTTI

20.04.2015 - 11:46 | Son Güncellenme:

.

DİYARBAKIR’DA YALITIM YATIRIMI ARTTI

Çözüm süreciyle birlikte Doğu ve Güneydoğu’da yatırımlar artmaya başladı. Poliüretan köpük ile ısı yalıtım, polyürea ile su yalıtım teknolojileri bölgede ilk kez Diyarbakır’da uygulanmaya başlandı.
Bölgede yalıtım sektöründe faaliyet gösteren Ten Yapı firması, poliüretan köpük ve polyürea yalıtım sistemlerinde son teknolojik cihazlara yatırım yaparak, bölgenin ihtiyacını karşılamaya başladı. Yalıtımın büyük oranda ısı ve ekonomik tasarruf sağladığını belirten Ten Yapı firması yetkilisi Cahit Ten, "Çözüm süreciyle birlikte oluşan huzur ortamında bizlerde yatırımlarımızı arttırmaya başladık. Bölgemizde maalesef yalıtım sektörü istenilen boyutta değildi.Yeterli yatırım yapılmadığı gibi, halkımız da bu konuda bilinçlendirilmemişti. Yalıtım doğaya katkı sunduğu gibi ekonomik kazançlarda sağlıyor. Isı yalıtımı sayesinde, yaz aylarında sıcaklardan, kış aylarında ise soğuklardan korunmak mümkün. Bu sayede ısınma ve soğutma alanında harcanan enerjide neredeyse yüzde 60’lara varan büyük oranda tasarruf sağlıyor" dedi.
Bu yıl ’Enerji kimlik belgesi’ alması zorunluğu getirildiğini belirten Cahit Ten, mevcut binaların ise kimlik belgelerini 2017 yılına kadar almaları gerekeceğini söyledi. İnsanların ev alırken artık kimlik belgelerine de baktığını belirten Ten, "Bu belge binaların ne kadar enerji harcadığını gösterecek. A’dan G’ye kadar sınıflandırılan grupta, A grubunda bir eve sahip olmak için yapıların ısıtma ve soğutma giderlerini yüzde 50’ye kadar düşüren ısı yalıtımına sahip olması gerekiyor" diye konuştu.
SON TEKNOLOJİK SİSTEMLER DİYARBAKIR’DA
Birkaç dakika içinde kuruma özelliği ile zaman tasarrufu da sağlayan poliüretan köpük ile ısı yalıtım, polyürea ile su yalıtım sistemleri bölgede ilk kez Diyarbakır’da uygulanmaya başlandı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne hizmet veren Ten Yapı firması yetkilisi Cahit Ten, "Uygulamalarımız, hızlı reaksiyon süresi ile birkaç saniye içinde kuruma özelliği ile ön plana çıkıyor. Uçucu organik bileşik (VOC) içermediği gibi, anti bakteriyel özelliktedir. İçme suyu depolarında bile rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle bölgemizde yüksek ısı farklarından dolayı kullanılabilirliği üst düzeydedir. Çünkü UV ışınlarına dayanıklı oluşu sayesinde -40 ile +120 santigrat dereceye kadar dayanmaktadır. Buz pistinden, arıtma tesislerine kadar farklı sektör yalıtımlarında ciddi projelerde sistemlerimizi uyguluyoruz. Bu sayede bölgede yapılan yapıların yalıtımı yapıldığı gibi, olumsuz hava şartlarına karşı ömürlerini uzatıyoruz. Sistemlerimizi, özel dizayn edilmiş araçlarla bölgenin her köşesine çok kısa sürede ulaştırıyoruz" şeklinde konuştu.
ÇALIŞAN HACMİ ARTIYOR
Yalıtım sektöründe yapılan yatırımlar sayesinde çalışan hacminin de arttığına dikkat çeken Ten, "Bölgede yaşanan yüksek işsizlik oranı, yatırımlar sayesinde ancak azalır. Yalıtım sektöründe yaptığımız yatırımlar sayesinde, bu sektörde çalışan hacmi de artmaya başladı. Bölgeye yapılacak hiçbir yatırım zarar etmez. Firmaları bölgemize yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bölgemiz bir çok açıdan yatırıma ihtiyaç duyuyor. Bölge için teşviklerin daha cazip hale getirilmesi halinde yatırımcı firmaların gözde yeri haline geleceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.