Diyarbakır Diyarbakır’da ‘Gelecek Tasavvuru Uluslararası Kongresi’ lansmanı

Diyarbakır’da ‘Gelecek Tasavvuru Uluslararası Kongresi’ lansmanı

09.02.2024 - 17:17 | Son Güncellenme:

Diyarbakır’da ‘Gelecek Tasavvuru Uluslararası Kongresi’ lansmanı

Diyarbakır’da ‘Gelecek Tasavvuru Uluslararası Kongresi’ lansmanı

Selim KAYA/ DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR’da, 16-18 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Diyarbakır’ın Gelecek Tasavvuru Uluslararası Kongresi’ için lansman düzenlendi.
Dicle Üniversitesi Konuk Evi’nde, ‘Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Diyarbakır’ın Gelecek Tasavvuru Uluslararası Kongresi’ düzenlendi. Lansmana Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Yardımcısı Özgür Polat, İlim yayma Cemiyeti Şube Başkanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ali Karakaş, rektör yardımcılar ve öğretim üyeleri katıldı. Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, kongrenin 16- 18 Şubat tarihleri arasında düzenleneceğini belirterek, “Diyarbakır, ciddi manada bir medeniyetler şehridir. Son 150 yıl içerisinde Ali Emiri’ler, Süleyman Nazif’ler, Sezai Karakoç’lar, Cahit Sıdkı Tarancı’lar, Ziya Gökalp’lar, Ahmet Arif’ler gibi çok farklı düzeyde insanlar çıkmış. Gelecekten aldığımız o düşünceyle geriye bakmak gerekiyor. Diyarbakır’ımızın ciddi manada bir geçmişi var. Bu geçmişi üzerinde ciddi manada bazı şeyleri imar edersek geleceğe daha güçlü daha güvenle bakmamız için hiçbir neden yok” dedi.
‘İLİM, KÜLTÜR, SANAT VE TARİH ANLAMINDA BÜYÜK KATKISI OLACAK’
Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili yardımcısı Özgür Polat da, kongrenin bölgeye ilim, kültür, sanat ve tarh anlamında büyük katkısı olacağını ifade ederek, “Biz aslında bir sempozyum ile başladık, sonradan bir kongreye dönüştü. Yenişehir Belediyesi olarak büyük bir talep ve bölgenin ihtiyacına binaen bu işin içerisinde bulunduk. Sosyal belediyecilik anlayışıyla biz bu kongrenin içerisinde yer aldık. Bu program içerisinde bulunmaktan dolayı Yenişehir belediyesi olarak büyük bir gurur içerisindeyiz” diye konuştu.(DHA)
FOTOĞRAFLI