Geri Dön
Diyarbakır(ÖZEL HABER) HAMİLELİK DÖNEMİNDE SAÇ BOYAMAYA DİKKAT

(ÖZEL HABER) HAMİLELİK DÖNEMİNDE SAÇ BOYAMAYA DİKKAT

(ÖZEL HABER) HAMİLELİK DÖNEMİNDE SAÇ BOYAMAYA DİKKAT

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Kliniği Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Çoksüer, hamileliğin ilk 3 ayında bebeklerin organ gelişim dönemi olduğu için, saç boyatmanın bebeğe olumsuz etkilediğini söyledi.
Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç.Dr. Hakan Çoksüer, saç boyalarının değişik kimyasal maddeler içerdiği için anne adaylarının hamileliğin ilk 3 ayında saç boyatmamasını tavsiye edildiğini belirtti. Doç. Dr. Çoksüer, “Gebeliğin ilk 3 ayı döneminde organ gelişim dönemi olduğu için bu dönemde bebek saç boyalarındaki kimyasallardan etkilenebilir. Gebelikte en sık olarak karşılaştığımız sorulardan birisi de saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusudur. Bu konuda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur. Saç boyalarındaki içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluşmaktadır. Saç boyasındaki kimyasallar hem cilt hem de solunum yolu ile emilir. Onun için saç boyalarındaki kimyasallar gerek cilt gerekse de solunum yoluyla kana karışarak bebeğe zarar verebilir” dedi.
“HAMİLE İKEN DİP BOYA YAPMAKTAN KAÇININ”
Gebelikte saç boyatılmasının fetüsün oluşum dönemini kapsadığını dile getiren Çoksüer, “İlk üç ay içinde bu işlemden kaçınma ve en azından dip boya yaptırmama veya bu risklerden korunmak için daha çok bitkisel ile doğal ürünleri kullanması yönünde tedbirler alınabilir. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde mümkün olduğu kadar saç boyamaktan kaçınmak gerekir. Boya yaptırırken dip boya yapmaktan kaçınmak gerekir. Mümkün olduğu kadar cilde en az temas olacak şekilde yapılmalıdır. Saç boyası yapılırken bitkisel özlü olanları tercih edilmelidir. Uzun süreli ve kalıcı saç boyalarından kaçınmak gerekir. Saç boyamanın yapıldığı ortam iyi bir şekilde havalandırılmalıdır. Çünkü saç boyama esnasında ortama yayılan kimyasallar solunum yoluyla kana geçebilir ve bu vasıtayla bebekte kimyasallardan olumsuz etkilenebilir” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber