Geri Dön
DüzceEBRU İCAZETİNİ ALDI

EBRU İCAZETİNİ ALDI

EBRU İCAZETİNİ ALDI

Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Dr. Yusuf Parlak, ebru sanatı alanında icazet aldı. Parlak’a icazetini, geleneksel Osmanlı Ebru Sanatının son temsilcilerinden olan dünyaca ünlü ebru sanatçısı Alparslan Babaoğlu verdi.
Yıllarca İstanbul’a gidip gelerek, merhum ebru sanatçısı Mustafa Düzgünman’dan sonra Türk Ebru Sanatı’na yön veren, önemli bir değer olan Alparslan Babaoğlu’ndan ebru sanatını meşk eden ve icazetini alan Yusuf Parlak, bu sanatı geleneksel değerlere bağlı kalarak yeni nesillere aktaracağını dile getirdi.
Geleneksel El Sanatları Programı’ndan her yıl 20’ye yakın öğrencinin mezun olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Dr. Yusuf Parlak, “Amacım, öğrencilerimize daha iyi bir eğitim kalitesi sunmak adına ebru sanatını en ince ayrıntısına kadar göstermek ve Geleneksel Türk Ebrusunu tam anlamıyla öğreterek öğrencilerimizin mezun olmalarını sağlamaktır” dedi.
Bu yola icazet almak için değil, öğrencilere doğru ve geleneksel ebruyu öğretmek için çıktığını söyleyen Parlak, “Çok şükür ki, böyle bir sanatı Alparslan Babaoğlu gibi büyük bir üstattan meşk ettim. Hocamın izinden giderek inşallah bu sanatı daha iyi yerlere taşıyacağım” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber