Geri Dön
EdirneEdirne'de ormanlara giriş 3 ay yasaklandı

Edirne'de ormanlara giriş 3 ay yasaklandı

Edirne'de ormanlara giriş 3 ay yasaklandı

Edirne'de ormanlara giriş 3 ay yasaklandı

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Valiliği, ülke genelinde orman yangınlarının yaygınlaşması ile birlikte hava şartlarının da buna el verebileceğini göz önünde bulundurarak, il sınırları içerisindeki ormanlara girişleri 3 ay boyunca yasakladı. Duyuruda ayrıca, orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık  vb. zirai faaliyetler de bulunanların yasaktan muaf olduğu, her türlü anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden toplanan dalların ve bitki örtüsünün yakılmasının yasak olduğu belirtildi.

Valilik tarafından yapılan duyuruda, Edirne kent sınırları içerisinde orman alanlarına girişlerin 1 Temmuz 2022 ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasında üç ay boyunca yasaklandığı belirtildi. Açıklamada, ülke genelinde çıkan orman yangınlarına dikkat çekilerek, mevsim şartlarının da buna elverişliği olduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'3 AY BOYUNCA YASAKLANMIŞTIR'

"Ülke genelinde orman yangınlarının yaşanması ve yaz aylarında havaların aşırı derecede ısınması, ormanlık bölgeler ile tarım arazilerinde insan ve ağaç yoğunluğunun artması, kasten ya da kusurlu davranışlar nedeniyle orman yangınlarının meydana gelebileceği ve yüksek risk taşıyan meteorolojik şartların varlığı nedeniyle orman yangınları ile mücadele ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur. Edirne İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında, İlimiz sınırları içerisinde ormanlara girişler 6831 sayılı Orman Kanununun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. ve 66. maddeleri uyarınca, çıkabilecek orman yangınlarının önlenmesi ve özellikle anızların yakılması riski de göz önüne alındığında İlimiz sınırları içerisinde ormanlara girişler 01.07.2022- 30.09.2022 tarihleri arasında 3 (üç) ay süre ile yasaklanmıştır" denildi.

'TARIMSAL ÜRETİMDE ÇALIŞANLAR YASAKTAN MUAF'

Açıklamada ayrıca anız yakılmasının da yasaklandığı belirtilerek, "Edirne İl sınırları içerisinde tüm ormanlık alanlara girilmesi yasaktır. Orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık  vb. zirai faaliyetler de bulunanlar bu yasaktan muaftır. Ruhsatlı veya kontrollü girilenler hariç ormanlık alanlardaki mesire alanlarına giriş yasaktır.  Edirne ili mülki hudutları içerisinde her türlü anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden toplanan dalların ve bitki örtüsünün yakılması yasaktır.  Ormanlık alanlara yakın yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir. Ormanlara yakın tesisler ile sanayi kuruluşları, muhtemel yangınlara karşı gerekli önlemleri alacaktır" ifadelerini kullanıldı.(DHA)
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber