Edirne Etso Heyeti Asyaport'u İnceledi

Etso Heyeti Asyaport'u İnceledi

11.01.2018 - 17:02 | Son Güncellenme:

.

Etso Heyeti Asyaportu İnceledi

EDİRNE (AA) - Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) üyeleri Türkiye’nin ilk transit konteyner limanı Asyaport Liman A.Ş.yi ardından da Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Haberin Devamı

Odadan yapılan yazılı açıklamaya göre, ziyaretin ilk bölümünde 30 hektar deniz dolgu alanı üzerinde konteyner limanı olarak inşa edilen, 2010 yılında inşaatına başlanarak 2015 yılında faaliyete geçen Asyaport Liman A.Ş.'nin tanıtım filmi izlendi.

Asyaport Genel Müdürü Kadir Uzun, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük kapasiteli konteyner limanı olan Asyaport faaliyete başladığı 2015 yılından bu yana yüzde 700 büyüdüğünü belirtti.

Asyaport 700 kişiye istihdam sağladığını ifade eden Uzun "Asyaport şu an yüzde 40 kapasite ile çalışmaktadır ve Dünyanın her kıtasına seferleri bulunan gemilerin Asyaport’a uğraması sayesinde ticaretin Dünya’ya açılan bir kapısı olarak hizmetlerine devam etmektedir." dedi.

Haberin Devamı

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren günün anısına Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer'e tablo takdim etti.

Ardından tanıtımı gerçekleştirilen liman gezilerek inceleme yapıldı.

ETSO heyeti daha sonra Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarete, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri katılım sağladı.

Özden, ziyaretteki konuşmasında Tekirdağ ekonomisi hakkında bilgi verdi.

ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren ise ziyaretin faydalı geçtiğini belirtti.

Zıpkınkurt da Asyaport'un ithalat ve ihracat yapan üyelerinin yerinde görmesinin faydalı olacağı gayesi ile ziyarette bulunduklarını ifade ederek, "Üyelerimiz ithalat-ihracat yapıyor bu nedenle Asyaport’u yerinde inceleyerek bilgi almak istedik. Asyaport bölgemiz için çok önemli, iş adamlarımızın önünü açacak bir yatırım.Edirne ekonomisi tarım ve turizme dayalı. Yılda yaklaşık 3 milyon civarında turist İlimizi ziyaret ediyor. Tüm kurum kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri olarak Edirne’yi ortak akıl ile yönetmeye çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda öncelikli amacımız üyelerimizin menfaatini korumak ve sonrasında kamuoyunun yararına faydalı işler yaparak İlimize katkı sağlamaktır." diye konuştu.

Haberin Devamı

Toplantı sonunda Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında kardeş oda protokolü imzalama kararı alındı.