EdirneHAYIRSEVER KARAHAN’DAN EDİRNE’YE LABORATUVAR

HAYIRSEVER KARAHAN’DAN EDİRNE’YE LABORATUVAR

21.04.2016 - 17:46 | Son Güncellenme:

.

HAYIRSEVER KARAHAN’DAN EDİRNE’YE LABORATUVAR

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Zeynep Karahan Moleküler Patoloji Laboratuvarı Açılış Törenle yapıldı.
Türkiye’de çok nadir olan cihazlarla donatılmış olan Zeynep Karahan Moleküler Patoloji Laboratuvarı Trakya Üniversitesi’ne hayırsever İşadamı Ziya Karahan’ın yardımlarıyla kazandırıldı.
Açılışa TÜ Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Pişkin, Prof. Dr. Metin Aydoğdu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Yağız, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Nusret Başaran, İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu ile akademisyenler ve sağlık personeli katıldı.
TÜ Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, patoloji laboratuvarını üniversiteye kazandıran İşadamı Ziya Karahanlı’ya teşekkür dileklerinde bulunarak, "Üniversitemiz günden güne gelişiyor. Sağlıkta Balkanların en büyük kurumu konumuna geldik. Bu anlamda en büyük gücümüz hocalarımız, özellikle onkolojide sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli merkezleri konumuna geldi. Bu binada 1982’den beri arşiv kayıtları var. O kadar büyük ki bu patoloji arşivi binayı zorlayacak durumdaydı, binayı yıkacak kadar büyük. Bu arşiv 34’üncü yılında gittikçe gelişiyor, artık dijital döneme erdik. Bu anlamda yeni tetkikler gerekiyor, burada işadamı Ziya beyin çok büyük katkıları var” dedi.
Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kemal Kutlu, “Hayırsever işadamı Ziya Karahan tarafından yaptırılan Zeynep Karahan Moleküler Patoloji Laboratuvarımızı açıyoruz. Trakya Üniversitesi’nde daha önce yapılmayan yeni bir tetkiki bu kurulan laboratuvarda yapılacak. Moleküler Patoloji Laboratuvarı kurulmasının bir amacı tanıya yardımcı olması, bir diğeri ise kanser hastalarında tedaviye yönelik tetkikler yapmamız” diye konuştu.
Patoloji laboratuvarını yaptıran İşadamı Ziya Karahan, patoloji laboratuvarına kızı Zeynep Karahan’ın adını verdiğini belirterek, kızım da gelecekti buraya ama İngiltere’de okuduğu için gelemedi. Bu yardımların tek nedeni onlarda bizden sonra bu yardımlara çocuklarımızın devam etmesidir. Buradaki açılışın fotoğraflarını ona yollayacağız, inşallah bundan sonra bizim yerimize kaldığımız yerden devam eder. Bizim görevimiz her vatandaş gibi yardımlarda bulunmaktır. Beni bu yardımlara alıştıran Feriha hocamdır, 1990 yılından beri hocam hastanelere yardım yapmayı alıştırdı” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Zeynep Karahan Moleküler Patoloji Laboratuvarı açılışı gerçekleştirildi. Rektör Yörük, laboratuvarı ve cihazları inceleyerek bilgi aldı.