Erzurum EFKAN ALA TGRT HABER’E KONUK OLDU

EFKAN ALA TGRT HABER’E KONUK OLDU

02.06.2015 - 14:50 | Son Güncellenme:

.

EFKAN ALA TGRT HABER’E KONUK OLDU

Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili adayı Efkan Ala, HDP’nin seçim beyannamesindeki eşcinsel evlili vaadine tepki göstererek, “Bu Lut Kavmi gibi insanlığın helaki demektir” dedi.
İhlas Haber Ajansı Erzurum Bölge Müdürü Ayhan Türkez’in moderatörlüğünü yaptığı “Gündem Özel” programında TGRT Haber Genel Müdürü Sait Eken ve Gazeteci-Yazar Esat Bindesen’in sorularını cevaplandıran Efkan Ala, HDP’nin seçim bildirgesindeki eşcinsel evliliğe tepki göstererek, Lut Kavmi’nin bu yüzden helak olduğunu söyledi.
Anayasanın değiştirilmesi gerektiğini savunan Efkan Ala, “2013 yılı içerisinde büyük ihaleleri televizyonlardan naklen yaptık. Arkasından gezi olayları patladı. Bu tür şeylere imkan veren nedir o zaman. İşte o oynatılamayan bürokrasi. Nereden alıyor gücünü. Anayasadan alıyor. Tam bir vesayet sistemi. Onun için diyoruz ki bunu kaldıralım ve milletin seçtikleri hızlı bir biçimde yoluna devam etsin ilerlesin. O bakımdan Anayasa birinci öncelikli sorundur” dedi.
Sandık güvenliği ve seçmen üzerindeki baskılarla ilgili konuşan Efkan Ala, HDP’nin samimiyetsiz olduğunu söyledi. HDP’nin Batıda ayrı Doğu’da ayrı konuştuğunu kaydeden Ala, “Hem demokrasinden yararlanacaksınız hem de insanları tehdit edeceksiniz. İnsanların iradelerine saldıracaksınız. İradelerini ipotek altına alacaksınız. Bu büyük bir samimiyetsizliktir. Yani Batıda demokrasiyi savunup Doğu’da tehditler savuracaksınız. Bu kabul edilemez” diye konuştu.
Muhalefetin vatandaşın derdini önemsemediğini söyleyen Efkan Ala, “ Bunların yaptıkları Vatandaşın derdi her ne olursa olsun vatandaşın derdi ile dertlenmek değil. Vatandaşın derdinden faydalanmak. Böyle olunca vatandaşın derdi orada duruyor. Bunları 2002’den beri kim çözüyor. Bütün o problemleri AK Parti çözdü. Bundan sonraki problemleri de AK Parti çözecek. AK Parti problemleri çözerek yoluna devam ediyor. Öbürleri problemden yararlanıyor. Biz çözümden güç alıyoruz. Onun için adres tamamen AK Parti” dedi.
HDP’nin Batı’daki adaylarını eşcinsellerden yana kullanmasını eleştiren Efkan Ala, “Kürt kardeşlerimiz dindar insanlardır. Allah aşkına HDP’nin ortaya koyduğu adaylara bir bakın batıda. Dilim varmıyor vatandaşımızın kabul edemeyeceği adaylar göstermişler. Yani şunu diyelim travestileri aday göstermişler. Bilmem eşcinselleri aday göstermişler. HDP seçim bildirgesinde bunların her türlü hakkının sağlanacağı erkeğin erkekle evlenmesi kadının kadınla evlenmesi ve birlikte olmalarının hak olarak tanınacağı yazıyor. Bizim ahlakımızın bizim geleneğimizin kabul etmediği konularda da biz böyle şeylere karşıyız diyoruz. Erkeğin erkekle kadının kadınla evlenmesi ne demektir. Lut kavmi bundan helak olmuştur. Yani bu insanlığın helaki demektir. Şimdi böyle bir şeye bizim Kürt vatandaşlarımız evet mi diyorlar. Biz bunlara karşıyız diyoruz, şimdi seçimi yapacak olan vatandaşlarımız. Kendi dünyadaki hesaplarını ahiretteki hesaplarını ölçecekler tartacaklar sandığa gidecekler. Sandıkta kararlarını verecekler” şeklinde konuştu.